Ponad 800 gospodarstw domowych kupiło 1,3 tys. ton węgla po preferencyjnej cenie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

O dobiegającej końca sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach poinformował Urząd Miasta w Lublinie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ponad 800 gospodarstw domowych z Lublina zakupiło do tej pory 1,3 tys. ton węgla na preferencyjnych warunkach. Zamówienia będą przyjmowane do najbliższej środy - poinformował w poniedziałek lubelski ratusz.

O dobiegającej końca sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach poinformował Urząd Miasta w Lublinie w poniedziałkowym komunikacie. Jak podano, spółka PGE Paliwa, czyli podmiot wprowadzający węgiel do obrotu dla Lublina, przekazał, że odbiór surowca ze składu w Biłgoraju będzie możliwy do 21 kwietnia br.

W związku z tym, miasto będzie przyjmowało zamówienia od mieszkańców do najbliższej środy, do godz. 12. Dwa kolejne dni będą przeznaczone na realizację procesu zamówienia węgla u podmiotu wprowadzającego i dostarczenie go do Lublina - wyjaśnił sekretarz Lublina Andrzej Wojewódzki, cytowany w informacji prasowej. Dodał, że po tym terminie zamówienia nie będą przyjmowane.

Mieszkańcy Lublina mogą kupić węgiel w cenie 2 tys. zł za tonę. Do tej pory 808 gospodarstw domowych kupiło około 1,36 tys. ton węgla.

Jak wyjaśniono, mieszkańcy zainteresowani nabyciem węgla w preferencyjnej cenie powinni złożyć w wybranym składzie oryginał Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego, w którym określona jest ilość surowca, jaką chcą kupić. O dostarczeniu węgla na dany skład i możliwości sfinalizowania transakcji mieszkańcy zostaną poinformowani telefonicznie.

Sprzedaż surowca w porozumieniu z Urzędem Miasta w Lublinie prowadzą trzy firmy: Przedsiębiorstwo Usługowo - Wytwórcze NUNA przy ul. Nowy Świat 13a, P. W. TOMEX przy ul. Heleny Dziubińskiej 43, Firma Handlowa DYZMA w Abramowicach Prywatnych 152.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy, uprawnione do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.