Ponad 1,2 mld zł wypłacił ZUS w ramach świadczenia wspierającego

fot: ZUS

ZUS przeliczył emerytury

fot: ZUS

Od stycznia można składać wnioski o świadczenie wspierające. W całym kraju do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, natomiast kwota wypłaconych świadczeń to ponad 1,2 mld zł. W województwie śląskim liczba złożonych wniosków przekroczyła 3,6 tys., a suma wypłaconych świadczeń wspierający w Śląskim to 59,6 mln zł - czytamy w komunikacie prasowym.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, które: ukończyły 18 lat, są obywatelami Polski, lub państw z UE lub EFTA lub innych, ale przebywają w Polsce legalnie oraz mają dostęp do rynku pracy. Muszą także mieszkać w Polsce i posiadać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów. Aby się ubiegać o decyzję z WZON, trzeba mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony stosownym orzeczeniem.

- Ważna jest kolejność składania dokumentów o świadczenie wspierające. Najpierw osoba z niepełnosprawnością musi złożyć odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Dopiero po uzyskaniu decyzji, w której WZON ustali liczbę punktów na uprawniającym poziomie, po czasie aż decyzja stanie się ostateczna, dopiero wtedy można złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego – tłumaczy rzeczniczka.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS-u wniosek o świadczenie wspierające, a nie będzie miała wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, albo decyzja nie będzie jeszcze ostateczna, to ZUS pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia

 

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Harmonogram, zgodnie z którym świadczenie będzie dostępne, uzależniony jest od liczby uzyskanych punktów. I tak osoby, które mają od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r., osoby, które mają od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r., a osoby, które mają od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.

Harmonogram ten nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, na które ich opiekunowie 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali z organu gminy świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Takie osoby będą mogły ubiegać się o przyznanie świadczenia wspierającego już w 2024 r., jeśli w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia uzyskały co najmniej 70 punktów.

- Wysokość świadczenia jest wprost zależna od liczby punktów, którą przyzna WZON oraz wysokości renty socjalnej w danym okresie. Maksymalną kwotę świadczenia, czyli 220 proc. renty socjalnej – aktualnie to 3919 zł otrzymają osoby, którym WZON w decyzji określił potrzebę wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów. Minimalną kwotę świadczenia, tj. 40 proc. renty socjalnej, aktualnie to 713 zł otrzymają osoby, jeśli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 74 punktów. Wraz z marcową waloryzacją wysokość świadczenia wspierającego zostanie podwyższona z urzędu, bez konieczności składania wniosków – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Wniosek o świadczenie wspierające (SWN) można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przez e-ZUS (dawniej: Platformę Usług Elektronicznych), portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Osoby niepełnosprawne nie muszą same składać wniosku. W ich imieniu taki wniosek może złożyć pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. opiekun prawny).

ZUS wypłaca świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

 

Jak do tej pory zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. W ciągu dziewięciu miesięcy do ZUS wpłynęło przeszło 68,8 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł. W województwie śląskim takich wniosków do 30 września wpłynęło ponad 3,6 tys. Liczba przyznanych świadczeń to ponad 2,4 tys. Kwota wypłaconych świadczeń w Śląskim przekroczyła 59,6 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.