Pomysł firmy Fortum ma ograniczać przenoszenie się koronawirusa w miejscach publicznych

1328799400 fortum siedziba fortum

fot: Fortum

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym - jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich

fot: Fortum

Fińska firma energetyczna Fortum opracowała projekt nakładek na drzwi i klamki, dzięki którym można je otwierać łokciem - bez użycia dłoni - i w ten sposób ograniczać przenoszenie się koronawirusa w miejscach publicznych.

Jak przekazał PAP we wtorek rzecznik Fortum Polska Jacek Ławrecki, pilotażowa sprzedaż uchwytu nazwanego Fortum Vipu rozpoczęła się 20 kwietnia w Helsinkach. "W zależności od wyników tych testów, Fortum rozważa przeprowadzenie ich także poza granicami Finlandii" - zasygnalizował Ławrecki.

Fortum koncentruje działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach.

W Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście; prowadzi też działalność we Wrocławiu i Płocku, działa również na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

Zajmującą się na rodzimym rynku m.in. produkcją czystej energii oraz recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych firma, włączając się w walkę z pandemią, opracowała alternatywną klamkę do drzwi, która może być używana bez użycia dłoni.

Nazwano ją Vipu, co w języku fińskim oznacza dźwignię, a w języku angielskim może oznaczać skrót VIrus Prevention Unit (jednostka zapobiegania wirusom).

Uchwyt wykonano z zastrzeżonego materiału Fortum Circo, opisywanego jako wszechstronny surowiec pochodzący z recyklingu. Materiał jest wytwarzany z odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Sam uchwyt jest dodatkiem do istniejących klamek, pozwalającym otwierać drzwi łokciem czy ramieniem.

Firma akcentuje, że krytyczne dla rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych są miejsca publiczne, z których korzysta wiele osób, dotykających też często tych samych przedmiotów. Dlatego testowanie swojego uchwytu rozpoczęła w sklepach dużej sieci handlowej. Klienci dzięki uchwytowi unikają kontaktu dłoni i palców z klamkami, przez które mogą być przenoszone wirusy.

- Aby ograniczać epidemię COVID-19, musimy zmieniać sposób, w jaki korzystamy z naszego otoczenia. Musimy świadomie ograniczać kontakt dłoni i palców z wieloma przedmiotami - wyjaśnił cytowany przez Ławreckiego Jussi M"lki" z Fortum.

- Od kilku tygodni testujemy nakładkę w wersji wydrukowanej na drukarce 3D w realnych warunkach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą produkcję - zadeklarował M"lki".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.