Pomorskie: najwięcej biogazowni rolniczych w kraju

W woj. pomorskim działa 5 - spośród 20 krajowych - biogazowni rolniczych. Ponad 20 takich siłowni jest w trakcie realizacji, z czego 6 na etapie zaawansowanym. W Pomorskiem biogazownie przy fermach trzody chlewnej zbudowało jedno z przedsiębiorstw rolnych.

- Pomorskie należy do czołówki w kraju pod względem zrealizowanych i realizowanych biogazowni rolniczych - poinformował PAP Andrzej Curkowski z Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie.

Zwrócił uwagę, że "pod względem liczby projektów będących w trakcie realizacji na pierwszym miejscu w kraju jest woj. wielkopolskie".

Zaznaczył, że "Pomorskie i Wielkopolska to są główne regiony, gdzie biogazownie rolnicze powstają". - W innych regionach te liczby są dużo mniejsze - dodał.

O rozwoju biogazowni rolniczych decydują m.in. dostępność surowca, wielkość gospodarstw. "Regiony Polski północnej i zachodniej mają inną strukturę gospodarstw, niż Polska wschodnia i to może być bodźcem rozwoju, bo z większych gospodarstw łatwiej jest pozyskać substraty (surowiec - PAP) dla instalacji" - dodał.

Działające w Pomorskiem biogazownie o łącznej mocy 5 MW należą do przedsiębiorstwa rolnego Poldanor SA i pracują przy fermach trzody chlewnej. Spółka posiada łącznie 8 biogazowni o łącznej mocy 7,4 MW (3 są w woj. zachodniopomorskim).

Spółka na swojej stronie internetowej informuje, że jako surowiec energetyczny w biogazowniach stosowana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi (kiszonka kukurydziana oraz produkty i półprodukty produkcji roślinnej i produkcji pasz). Wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby biogazowni i pobliskiej fermy trzody chlewnej oraz jest sprzedawana na zewnątrz.

W realizacji biogazowni w województwie głównie w charakterze inwestora uczestniczy także spółka Energa BIO należąca do Grupy Kapitałowej Energa.

Dyrektor Regionalny Energa BIO Sp. z o.o. w Gdańsku Michał Domagalski poinformował PAP, że "spółka w 2012 r. planuje rozpoczęcie budowy biogazowni w Starogardzie Gdańskim o planowanej mocy do 1,7 MW, która wykorzystywać będzie, jako surowiec kiszonkę kukurydzy".

Powiedział, że spółka realizuje projekty biogazowe na bazie spółek celowych tworzonych specjalnie dla takich przedsięwzięć. Udziałowcami w nich mogą być, obok Energa BIO, również partnerzy lokalni. - Energa BIO poszukuje takich podmiotów, w szczególności rolników, którzy mogą być udziałowcem lub właścicielem biogazowni, są gotowi przeznaczyć swoje grunty pod inwestycję, a także pełnić rolę dostawcy substratu - podkreślił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.