Pomorskie: Energa i władze Tczewa chcą rozwijać elektromobilność

1502108812 obajtek daniel energa

fot: Energa

- Elektromobilność to jeden z ważniejszych tematów dla państwa, a my jako grupa kapitałowa musimy być wszędzie tam, gdzie jest biznes. Miasto rozważa zakup autobusów elektrycznych, a my chcemy stworzyć infrastrukturę do ładowania aut - powiedział prezes Energi Daniel Obajtek

fot: Energa

List intencyjny ws. rozwoju elektromobilności w Tczewie podpisały w poniedziałek (7 sierpnia) władze samorządu i kierownictwo Energa SA. Miasto planuje po 2020 r. kupić od 6 do 10 autobusów zasilanych energią elektryczną.

Dokument parafowali prezes zarządu Energa SA Daniel Obajtek oraz prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

Tczew jest pierwszym w województwie pomorskim miastem, z którym Energa podpisała list intencyjny na rzecz rozwoju gminnej elektromobilności. Podobny dokument koncern podpisał miesiąc temu z władzami Torunia (Kujawsko-Pomorskie).

- Elektromobilność to jeden z ważniejszych tematów dla państwa, a my jako grupa kapitałowa musimy być wszędzie tam, gdzie jest biznes. Miasto rozważa zakup autobusów elektrycznych, a my chcemy stworzyć infrastrukturę do ładowania aut - powiedział Obajtek.

Eksperci Energi, współpracując z miejskim przewoźnikiem, dokonają analizy tras i rozkładów jazdy autobusów. Pozwoli to opracować plan najbardziej optymalnego rozmieszczenia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

- Na naszych oczach dzieje się rewolucja na miarę wprowadzenia napędu parowego. Teraz nadchodzi etap napędu elektrycznego. Chcemy do tego pociągu z napisem "nowoczesność" wsiąść jak najszybciej i być liderem w innowacyjności - mówił prezydent Tczewa.

Pobłocki przypomniał, że Tczew jest wśród 41 polskich miast, które podpisały w lutym tego roku umowę z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ws. zwiększenia liczby autobusów elektrycznych.

Prezydent miasta wyjaśnił, że po 2020 r. chce zakupić co najmniej 6, a maksymalnie 10 autobusów elektrycznych - obecnie tabor autobusowy w mieście to 25 pojazdów.

Jeden autobus zasilany energią elektryczną ma kosztować ok. 2 mln zł.

- Prawdopodobnie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będziemy mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 60 procent, resztę dołożymy z budżetu miasta. Wychodzi na to, że nowy autobus elektryczny będzie nas kosztował tyle, ile dziś wynosi cena tradycyjnego pojazdu dieslowskiego - ocenił Pobłocki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.