Pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

fot: UM Ruda Śląska

Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast będą mogli stosować ulgi w podatku rolnym za 2013 r. w związku ze szkodami spowodowanymi przez powódź, huragan, grad lub deszcz nawalany.

fot: UM Ruda Śląska

Rząd przyjął program pomocy dla rolników, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2013 r. klęsk żywiołowych - poinformowało we wtorek, 6 sierpnia, Centrum Informacyjne Rządu.

Program ten dotyczy także producentów rolnych, którzy ponieśli straty w tzw. działach specjalnych (np. uprawy w tunelach foliowych) na skutek wystąpienia powodzi, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego.

Program zakłada, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie mogła udzielać pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w tych gospodarstwach, w których powstały szkody, w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. ARiMR będzie też udzielała poręczeń lub gwarancji spłaty tych kredytów.

Prezes KRUS, na indywidualny wniosek rolnika, może udzielić pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne w formie odroczenia terminu płatności składek lub też rozłożenia ich na dogodne raty. Na wniosek poszkodowanego rolnika, możliwe będzie także umorzenie w całości lub części bieżących składek.

Natomiast prezes Agencji Nieruchomości Rolnych będzie mógł odraczać i rozkładać na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości zasobu własności rolnej skarbu państwa, a także umarzać raty czynszu dzierżawnego.

Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast będą mogli stosować ulgi w podatku rolnym za 2013 r. w związku ze szkodami spowodowanymi przez powódź, huragan, grad lub deszcz nawalany.

ARiMR udzieli także pomocy na wznowienie produkcji rolnej osobom, które poniosły szkody (wskutek powodzi, huraganu, gradu, deszczu nawalnego) w wysokości 100 zł na 1 hektar upraw rolnych lub 10 zł na 1 m kw. upraw znajdujących się w tunelach foliowych lub szklarniach, kwalifikujących się do likwidacji. Przewidywana wielkość pomocy wynika z możliwości budżetu państwa.

O pomoc w ramach programu mogą ubiegać się rolnicy, których straty w uprawach lub zwierzętach gospodarskich wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej (w stosunku do produkcji z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody albo trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody z pominięciem roku o wielkości produkcji najwyższej i najniższej). Straty te muszą oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów.

Pomoc będzie można także otrzymać w związku ze szkodami - przewyższającymi 1050 zł - w budynkach inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarniach, innych budynkach służących do produkcji rolniczej, tunelach foliowych, ciągnikach, maszynach i urządzeniach rolniczych.

Kwota pomocy będzie pomniejszona, jeżeli producent rolny w dniu wystąpienia ww. zjawisk atmosferycznych nie miał ubezpieczonych, co najmniej 50 proc. upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich, od co najmniej jednego z ryzyk. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.