Pomoc: Bezpośrednie wsparcie dla wojsk liniowych Sił Zbrojnych Ukrainy od pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej

1655094908 dron6

fot: ARC/Huta Pokój

Do 36. Brygady Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy trafił specjalistyczny dron ufundowany przez pracowników Huty Pokój

fot: ARC/Huta Pokój

+4 Zobacz galerię

Galeria
(7 zdjęć)

Trzydziesta Szósta Brygada Morska Sił Zbrojnych Ukrainy, która wraz Pułkiem Azow wsławiła się obroną zakładów hutniczych Azowstal w Mariupolu została obdarowana przez pracowników Huty Pokój SA w Rudzie Śląskiej specjalistycznym dronem oraz sprzętem termowizyjnym.

- Po kilku już miesiącach walk przekonaliśmy się, jak ważna na polu walki jest technologia dronów. Dzięki tym urządzeniom możemy skuteczniej się bronić i przewidzieć ruchy wroga. Wielu naszym chłopakom udało się dzięki niej przeżyć – powiedział głęboko wzruszony Igor, żołnierz 36. Brygady.

O udzielenie konkretnego wsparcia technologicznego wystąpiła do polskich firm i instytucji wojskowa administracja z Hajsina, miejscowości na południu województwa winnickiego, gdzie stacjonują oddziały Armii Ukraińskiej.

- Każda pomoc, a szczególnie taka, która bezpośrednio wspiera naszych żołnierzy na froncie jest dla nas bardzo cenna – mówi Ludmiła Golowaszic, szefowa wojskowej administracji w Hajsinie.

Pierwszą firmą z Polski, która błyskawicznie zdecydowała się odpowiedzieć na prośbę ukraińskiej administracji wojskowej była Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, a w zasadzie cała grupa rudzkich spółek hutniczych: Huta Pokój, Huta Pokój Profile oraz Huta Pokój Konstrukcje, należące do Grupy Kapitałowej Węglokoks.

- Już od samego początku wojny w Ukrainie nasi pracownicy głęboko zaangażowali się we wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli. Poprzez działające przy naszych firmach „Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Hutniczym”, niemalże od początku wojny wspieramy uchodźców z Ukrainy. Udzielamy gościny w specjalnie zaadoptowanym na ten cel hostelu oraz w wynajętych mieszkaniach ponad pięćdziesięciorgu osobom, głównie kobietom z dziećmi. Gdy tylko zwrócono się do nas z prośbą o udzielenie konkretnego wsparcia brygadzie obrońców Azowstalu nie zastanawialiśmy się długo – mówi Jacek Srokowski, prezes Huty Pokój SA, który osobiście przekazał drona wraz z pozostałym wyposażeniem żołnierzom 36. Brygady.

Przypomnijmy, że przed wybuchem wojny w Ukrainie duża część półproduktów (m.in. kręgi HRC oraz slaby) wykorzystywanych przez zakłady GK Węglokoks do produkcji wyrobów gotowych pochodziła z zakładu Azowstal w Mariupolu. To właśnie z tych zakładów pochodziła większa część wsadu na produkcję zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Wyjazd na Ukrainę był również okazją do spotkań biznesowych z ukraińskimi firmami na temat współpracy.

- Nie ukrywam, że chętnie włączymy się w proces powojennej odbudowy Ukrainy, zwłaszcza, że nasze zakłady konstrukcyjne posiadają kompetencje w zakresie produkcji stalowych konstrukcji ciężkich, takich jak wiadukty czy konstrukcje pod instalacje przemysłowe. Z rozmów, które prowadziłem w Ukrainie, wyłania się szereg możliwości, gdyż wiele ukraińskich firm wskazywało na konieczność jak najszybszego odtworzenia infrastruktury krytycznej, przy jednoczesnym braku bazy surowcowo-produkcyjnej, która została przez Rosjan zniszczona, bądź jest pod ich tymczasową okupacją. Żeby przekuć pojawiające się możliwości w konkretne projekty gospodarcze, już dziś należy o tym rozmawiać z partnerami z Ukrainy – przekonuje Srokowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Muszą opracować strategię. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne

Nowe obowiązki dla firm z branży energetycznej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki publikuje wytyczne do strategii zabezpieczających.

Czyste powietrze na wyciągnięcie ręki

Reforma programu Czyste Powietrze uporządkowała zasady wsparcia i wprowadziła rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo beneficjentów.

Więcej pociągów, łatwiejsze podróże. PKP Intercity integruje się z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

Od 1 sierpnia mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą korzystać z dużych udogodnień w codziennych dojazdach. To efekt porozumienia pomiędzy GZM a PKP Intercity, w ramach którego 30-dniowe Metrobilety będą honorowane na pokładach pociągów krajowego przewoźnika.

Z pociągu Kolei Śląskich nad wodę – często to zaledwie kilka kroków

Wracają upały. Plaża w Goczałkowicach-Zdroju i kąpielisko Pogoria to miejsca, do których można dotrzeć niemal prosto z pociągu. Koleje Śląskie zachęcają do wakacyjnych wycieczek nad wodę specjalną ofertą i przypominają, że udany wypoczynek zaczyna się od bezpiecznej podróży, a kończy na odpowiedzialnym zachowaniu nad wodą.