KGHM: Pomnik św. Floriana prezentem na 70-lecie Huty Miedzi Legnica

fot: KGHM

Mierząca blisko 3 metry rzeźba przedstawiająca św. Floriana została wykonana z brązu

fot: KGHM

Przy wejściu głównym do Huty Miedzi Legnica został odsłonięty pomnik św. Floriana - podały służby prasowe KGHM, do którego należy huta. Mierząca blisko 3 metry rzeźba przedstawiająca m.in. patrona hutników została wykonana z brązu. Jest to swego rodzaju prezent dla huty, która w tym roku świętuje 70-lecie.

Autorem pomnika Św. Floriana jest Wojciech Batko, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbiarz przyglądał się pracy hutników, zapoznał się z procesem produkcji w Hucie Miedzi Legnica. Jego św. Florian wylewa miedź z tygla. Pod postumentem znajduje się tablica pamiątkowa. Pomnik został sfinansowany ze środków Huty Miedzi Legnica.

– Tegoroczne obchody Dnia Hutnika w KGHM są wyjątkowe z wielu powodów. Po raz pierwszy w historii spółki przyznane zostały stopnie hutnicze i przygotowane są mundury galowe, by podkreślić znaczenie „ludzi ognia” dla Polskiej Miedzi. Dzisiaj odsłoniliśmy pomnik Św. Floriana przy Hucie Miedzi Legnica, która obchodzi jubileusz, ale też otwieramy nowy rozdział w historii tego oddziału. Projekt Hybrydowa Huta Legnica jest projektem o ogromnym potencjale, z którym wiążemy wiele planów rozwojowych – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

– Ten wyjątkowy pomnik ma symbolizować trud hutniczej pracy, szacunek do hutniczej tradycji, a przede wszystkim naszą wdzięczność dla patrona hutników. Mamy za co dziękować, ponieważ ostatnie lata przyniosły hucie wiele powodów do satysfakcji, a kolejne inwestycje zmieniają nasz profil działalności i stanowią ważne kamienie milowe naszej historii – dodał dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Świderski.

Św. Florian, był rzymskim oficerem z III w., za obronę prześladowanych chrześcijan utonął z kamieniem u szyi w rzece Anizie. W ikonografii przedstawiany jest w stroju legionisty, z naczyniem z wodą, gdy gasi pożar. Został patronem trudnych i niebezpiecznych zawodów: hutników, kominiarzy i strażaków. Pomnik Św. Floriana stoi również przy Hucie Miedzi Głogów.

Rok 2023 jest wyjątkowy dla Huty Miedzi Legnica, nie tylko ze względu na jubileusz 70-lecia. W tym oddziale KGHM, trwają prace związane z realizacją programu Hybrydowa Huta Legnica. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach Cu poprzez realizację założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.

Przy tych wszystkich działaniach Huta Miedzi Legnica uwzględnia działania prośrodowiskowe. Dowodem jest Instalacja do usuwania arsenu i rtęci z gazów przed instalacją SOLINOX, która spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska, a dodatkowo zużywa minimalne ilości wody. Ograniczona też została ilość wytwarzanych ścieków.

W 2021 r. HM Legnica i HM Głogów zostały wyróżnione znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji. Certyfikat potwierdza efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi. Wkrótce do tego prestiżowego grona powinna dołączyć także Huta Miedzi Cedynia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.