Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Pomiary potwierdzają skuteczność ekranu przeciwfiltracyjnego w kopalni w Turowie

1760593753 turow

fot: PGE GIEK

Usypanie ziemnego filaru ekranującego wprowadziło dodatkowy efekt bariery dla hałasu

fot: PGE GIEK

Pomiary potwierdzają skuteczność ekranu przeciwfiltracyjnego w kopalni w Turowie - poinformowała spółka PGE GiEK. Ekran ma ograniczyć odpływ wód z kierunku południowo-zachodniego. To kluczowy element międzynarodowej, polsko-czeskiej umowy i jedna z wielu inwestycji spółki w ochronę środowiska.

Jak poinformowała we wtorek spółka w nadesłanym komunikacie, instalacja jest regularnie monitorowana i kontrolowana, a polskie i czeskie służby hydrogeologiczne pozytywnie oceniają jej odziaływanie. Co kwartał przeprowadzane są jej regularne kontrole w postaci misji ekspertów z zakresu geologii i hydrogeologii Czeskiej Służby Geologicznej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

“Ponadto, w ramach wspólnej sieci monitoringu transgranicznego wód, co 6 miesięcy przeprowadzane są wspólne, polsko-czeskie pomiary zwierciadeł wód podziemnych. Wyniki są na bieżąco analizowane i wskazują na pozytywne działanie ekranu“ - przekazała Joanna Blewąska-Kołodziejczak z Departamentu Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zaznaczyła przy tym, że prowadząc w rejonie przygranicznym rzetelne analizy dotyczące zależności hydrologicznych i hydrogeologicznych trzeba brać pod uwagę przede wszystkim warunki meteorologiczne, a także ilości pompowanych wód w ujęciu Uhelna i działalność czeskiej kopalni kruszyw Grabstejn.

Blewąska-Kołodziejczak zapewniła też, że dla spółki ochrona zasobów wód podziemnych w regionie przygranicznym pozostaje jednym z kluczowych elementów odpowiedzialnego prowadzenia działalności górniczej. “Pojawiające się informacje o rzekomej nieskuteczności ekranu wynikają najczęściej z błędnej interpretacji wybranych pomiarów i pomijania kompletnych danych hydrometeorologicznych“ - napisała.

W przesłanym stanowisku podkreśliła, że ocena oddziaływania tego typu instalacji nie może być oparta na krótkookresowych wahaniach poziomu wód podziemnych, ale na analizie hydrogeologicznej, a ta pozytywnie ocenia skuteczność bariery.

Spółka zaznaczyła, iż ekran przeciwfiltracyjny to tylko jeden z elementów proekologicznej strategii Kopalni Turów. W ubiegłym roku zakończyła się budowa ekranów przeciwwiatrowych, które ograniczają emisję pyłów. Dodatkowo na terenie zakładu działa automatyczny system zraszania dróg a sprzęt wyposażono w systemy zamgławiania, których efektywność redukcji pylenia sięga 98 proc.

Podkreślono również, że Kopalnia Turów wybudowała ekrany akustyczne w newralgicznych punktach, np. przy osiedlach Trzciniec i Zatonie oraz wzdłuż obwodnicy węglowo-nadkładowej w pobliżu Bogatyni. Ich łączna długość to 2,5 km. Dodatkowo, aby ograniczyć emisję hałasu, zainwestowano w sprzęt cichobieżny.

W komunikacie przypomniano też o trzech oczyszczalniach, które usuwają zanieczyszczenia do poziomów zgodnych z wymogami prawa, co przekłada się na minimalizowanie negatywnych skutków w ekosystemie Nysy Łużyckiej. Wspomniano też o wale ziemnym o wysokości 5 m i długości ponad 1 km, gdzie posadzono 14 tys. drzew i krzewów.

Rekultywacja terenów po górnictwie jest prowadzona w Turowie od lat 60. XX w. W 2008 roku zakończono rekultywację zwałowiska zewnętrznego, gdzie obecnie znajduje się kompleks leśny. Obecnie kopalnia prowadzi zwałowanie i rekultywację w granicach wewnętrznego zwałowiska, a docelowo po zakończeniu eksploatacji, w miejscu wyrobiska, ma powstać sztuczne jezioro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Daniel Ryczek będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Daniel Ryczek będzie czasowo pełnił obowiązki prezesa zarządu po rezygnacji z tej funkcji Bartłomieja Babuśki. 

JSW podała szacunkowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2026 roku. Jakie miała straty? Jakie przychody?

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował w raporcie z 15 maja o szacunkowych skonsolidowanych wynikach finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2026 r.

KGHM wśród najlepszych pracodawców w Polsce

KGHM po raz kolejny znalazł się w gronie najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce. W badaniu Randstad Employer Brand Research 2026 spółka zajęła 6. miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz 1. miejsce w sektorze surowców i paliw.

Górnicze kompetencje mile widziane. Naukowcy z Politechniki Śląskiej biorą się za systemy antydronowe

Polska Grupa Górnicza, największa spółka węglowa w kraju, mocno angażuje się w sektor zbrojeniowy. Posiada już koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na produkcję materiałów wojskowych. Politechnika Śląska, kształcąca m.in. kadry dla górnictwa, również podąża tą drogą. Naukowcy z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej skonstruowali właśnie urządzenie do wykrywania dronów.