Polsko-francuskie opowieści górników na wystawie w Czeladzi

fot: Monika Krężel

Wystawa w Czeladzi jest czynna do 22 czerwca

fot: Monika Krężel

W Muzeum Saturn w Czeladzi można oglądać wystawę „Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa”. Ekspozycja oparta jest na relacjach mieszkańców - Czeladzi i francuskiego miasteczka Auby. Mówią o tym, jak pamiętają kopalnie.

Czeladź od lat współpracuje z niewielkim francuskim miasteczkiem. Auby leży w regionie Nord-Pas-de-Calais i też ma za sobą górniczą przeszłość. Z osiedli górniczych widać hałdy, a rodziny, związane kiedyś z kopalniami, też dbają o lokalne tradycje.

Gdy Muzeum Saturn przystąpiło do realizacji projektu „Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa”, postanowiło zaprosić do niego Francuzów. Wyszła świetna rzecz, bo do projektu zaangażowano m.in. dzieci, młodzież i seniorów – emerytów górniczych. Oprócz filmów o kopalni, ich pracownikach, mieszkańcach obu miast, powstały prace plastyczne i przede wszystkim nagrania wspomnień byłych górników.

Dariusz Nowak, jeden z byłych górników zaangażowanych do projektu opowiadał, że do pracy w kopalni przyszedł w 1978 r. - To były lata rozkwitu górnictwa, potem doczekaliśmy przemian, trudnych lat 80. Ale my, jako górnicy nie wyobrażaliśmy sobie, że tej kopalni mogło nie być. Jak się cieszyliśmy, gdy drążono szyby. A potem trzeba było sobie szukać pracy - mówił Dariusz Nowak. - Musimy to wszystko zachować, pokazać kolejnym pokoleniom - dodał.

Czeladzka wystawa jest rezultatem międzynarodowego projektu kulturalnego realizowanego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Projekt powstał we współpracy Muzeum Saturn z partnerskim miastem Auby we Francji i podejmuje tematykę postindustrialnego dziedzictwa w kontekście międzypokoleniowego dialogu.

Na wystawie są prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z Czeladzi, dwa filmy o tematyce postindustrialnej, zrealizowane przez młodzież z Czeladzi oraz Auby, rezultaty warsztatów historii mówionej, przedstawione na filmach oraz 10 planszach zawierających fragmenty wywiadów z mieszkańcami obu miast.

Wystawa jest czynna do 22 czerwca 2025 r. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu dotacyjnego Synergie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.