Polski Alarm Smogowy ustawi oddychające płuca w 40 miastach, w tym w sześciu w województwie śląskim

1580384546 czd dscf7567

fot: Polski Alarm Smogowy

Akcja PAS ma na celu zwrócenie uwagi na fatalną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna

fot: Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy rozpoczął kolejną edycję akcji obacz czym oddychasz, podczas której pięć mobilnych instalacji w formie oddychających płuc pojawi się w sezonie grzewczym w 40 miastach. Akcja ma pokazać lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają.

Jak poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), start kampanii zbiega się z Dniem Czystego Powietrza, który od kilku lat obchodzony jest przez alarmy smogowe w całej Polsce. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.

W tym sezonie grzewczym instalacje trafią do 40 miejscowości w dziewięciu województwach, pokazując lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają. W pierwszej kolejności makiety płuc trafią do Czernichowa, Bolesławca, Goczałkowic-Zdroju, Wejherowa oraz Dębicy.

Dwumetrowy model ludzkich płuc oddycha za pomocą wentylatorów umieszczonych z tyłu, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

Koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska wskazała, że w tym roku na trasie instalacji znalazła się rekordowa liczba miejscowości.

- Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując, jak każdego dnia płuca czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie - oceniła.

Według niej aktywiści PAS starają się kierować kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakiej jakości powietrzem oddychają.

Miejscowości, w których pojawią się mobilne płuca to: Andrychów, Bolesławiec, Bolszewo, Chełmek, Ciechocinek, Czerwionka-Leszczyny, Czernichów, Dębica, Gierałtowice, Gorlice, Goczałkowice - Zdój, Gościcino, Kłodzko, Łódź, Legionowo, Legnica, Łomianki, Milanówek, Miechów, Mysłowice, Nawojowa, Nowy Targ, Nowy Dwór Mazowiecki, Pabianice, Piwniczna Zdrój, Pszczyna, Poraj, Raciechowice, Reda, Rumia, Rzepiennik Strzyżewski, Sieradz, Skawina, Toruń, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wolbrom, Wrocław, Żary.

Przedstawiciele PAS przypomnieli, że ten sezon grzewczy jest szczególny - w styczniu 2022 roku w województwach śląskim i podkarpackim wejdzie w życie zakaz użytkowania najstarszych, najbardziej emisyjnych kotłów. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów. Na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze oraz programów gminnych. Za rok do tych dwóch województw dołączą kolejne: małopolskie, mazowieckie i łódzkie, gdzie także pojawi się zakaz użytkowania kopciuchów, czyli najgorszych kotłów, o najwyższej emisji zanieczyszczeń.

Niestety, wymiana tych urządzeń grzewczych idzie zbyt wolno. W wielu gminach działa program +Czyste Powietrze+, ale tempo wymiany kotłów powinno przyspieszyć. Konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale przede wszystkim władz lokalnych we wspieraniu tych wymian, właśnie poprzez aktywne zachęcanie do korzystania z dotacji w ramach programu +Czyste Powietrze+ - zaznaczyli.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.