Polska pod względem liczby ludności na 6. miejscu w Unii

fot: Krystian Krawczyk

Radni nie mają prawa zakazać używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie, orzekł tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny

fot: Krystian Krawczyk

Pod względem liczby ludności Polska jest na 6. miejscu w UE i 34. na świecie. Na koniec grudnia 2015 r. było nas 38 mln 437 tys. - podał w poniedziałek (11 lipca) Główny Urząd Statystyczny.

W 2015 roku na 100 Polaków przypadało 107 Polek. Według wyliczeń Urzędu, przeciętnie Polka żyje 81,6 roku, Polak - 73,6 roku.

W 2015 r. 62 proc. osób było w wieku produkcyjnym (18 - 59/64 lata), przedprodukcyjnym - 18 proc., zaś w wieku poprodukcyjnym - 20 proc. W 2015 r. w Polsce urodziło się 369,3 tys. dzieci, jednak w tym czasie zmarło o 25,6 tys. osób więcej niż się urodziło (w 2014 r. było to 1,3 tys., w 2013 r. 17,7 tys.).

Jak podał GUS, dzietność Polek wynosi 1,29. W omawianym roku zawarto 188,8 tys. małżeństw, 67 tys. małżeństw zakończyło się w tym czasie rozwodem.

Jesteśmy w grupie średnio zaludnionych państw europejskich. Na 1 kilometrze kw. powierzchni średnio mieszkają 123 osoby; w miastach ok. 1062, na terenach wiejskich 53. Najbardziej ludnym województwem jest Małopolskie (222 osoby na km kw.); najmniej ludne jest Podlaskie - 59 osób na kilometr kwadratowy powierzchni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Hutnictwo zyska oddech? Unia ogranicza napływ stali spoza Europy

Od 1 lipca 2026 r. w Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które mają chronić europejski przemysł stalowy. Nowy unijny mechanizm zakłada zmniejszenie o niemal połowę bezcłowych limitów importu stali. - Te przepisy to w znacznej mierze realizacja postulatów hutniczych związków zawodowych – podkreślają w Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

Tragiczny wypadek w Hucie Miedzi Głogów II. Nie żyje 38-letni pracownik huty

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Głogów II. Zginął 38-letni pracownik huty. 

Motyka: Ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych powinny spaść o kilkanaście procent

Do września Ministerstwo Energii ma przygotować rozporządzenie w sprawie taryf za energię elektryczną, dzięki któremu ceny dla przedsiębiorstw energochłonnych mają spaść o kilkanaście procent - poinformował w czwartek szef resortu Miłosz Motyka.

AGAT, czyli elitarna jednostka z Gliwic świętowała swoje 15-lecie

Skoki spadochronowe, wojskowy sprzęt, defilada, wymagające zawody i atrakcje dla całych rodzin – tak Jednostka Wojskowa AGAT świętowała swoje 15-lecie. Gliwickie lotnisko stało się miejscem wyjątkowego spotkania mieszkańców z żołnierzami jednej z elitarnych jednostek polskich wojsk specjalnych.