Polska Miedź wyrusza do Laosu, Peru i Chile

Akcjonariusze KGHM odzyskują werwę, zarząd szuka złóż. Zagraniczne plany KGHM przybierają konkretny kształt. Powiało egzotyką. W Laosie jest już wniosek o koncesję.

Dla akcjonariuszy Polskiej Miedzi nadeszły lepsze dni. Strajku nie będzie, kurs wczoraj odbił (patrz ramka), a zarząd wysyła sygnał, że szuka rudy za granicą - napisał \"Puls Biznesu\".

— Szukamy nugatów, czyli bardzo bogatych złóż. Takie są w Laosie. Obecnie prowadzimy rozmowy z tamtejszym ministerstwem górnictwa na temat zdobycia koncesji poszukiwawczej w tym kraju — mówi Herbert Wirth, wiceprezes KGHM ds. górnictwa.
Opcja przejęcia...

Mówiąc o bogatych złożach, wiceprezes nie mógł pominąć złóż w Chile i Peru. KGHM ma na oku bardzo bogate złoże, które będzie eksploatowane metodą odkrywkową. Planowana jest wizyta jego przedstawicieli i wstępne rozmowy dotyczące kupna części złoża.

— Jest tam udokumentowane złoże zawierające około 1,3 mld ton rudy miedzi. Ale nie chcemy sami realizować tego projektu. Szukamy partnerów, którzy zechcą z nami tam wejść. Mając na plecach doświadczenia kongijskie, chcemy mieć wsparcie, które zdywersyfikowałoby ewentualne ryzyko. Jednakże musimy pamiętać o obecnej sytuacji gospodarczej i dekoniunkturze — dodaje Herbert Wirth.

Sięgnięcie po złoża w Chile i Peru to perspektywa pięciu lat. Jednak ze względu na ogrom inwestycji być może wcześniej trafią się okazje do przejęcia firm — także taki wariant jest brany pod uwagę.
...i opcja chińska

KGHM nie wypiera się też współpracy w ramach podpisanego ponad rok temu porozumienia z Chińczykami. Zdaniem Herberta Wirtha, współpraca ze spółką China Minmetals Corporation w ramach poszukiwań i eksploatacji złóż w Mongolii Wewnętrznej nadal jest możliwa. Konkretów jednak nie ujawnia.
Upadłeś? Powstań!

Po zeszłotygodniowych ostrych spadkach KGHM idzie w górę. Wczoraj rano zwyżki akcji sięgnęły aż 13 proc. (maksymalny kurs 25,90 zł). Zdaniem analityków, duży obrót akcjami KGHM i ostre odbicie ma związek z lekkimi zwyżkami cen miedzi oraz ustabilizowaniem sytuacji spółki po zakończeniu konfliktu z załogą.

— Ubiegły tydzień nie był najlepszy na rynku metali. W ciągu ostatnich dwóch dni mieliśmy do czynienia z poprawą. Niewielki wkład w rosnące ceny walorów miała też informacja o odwołanym strajku i ugoda zarządu z załogą — uważa Artur Iwański, analityk Erste Securities Polska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.