Polska ma szansę być potęgą w dziedzinie gazu niekonwencjonalnego

Gaz łupkowy i związane z nim perspektywy dla polskiej energetyki znów znalazły się w centrum uwagi ekspertów. W ubiegłym tygodniu o możliwościach jego eksploatacji rozmawiano podczas Polskiego Kongresu Górniczego. Problem poruszyli również w swej najnowszej publikacji eksperci Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa – główny specjalista PKN Orlen Adam Czyżewski oraz prezes CSE demosEuropa Paweł Świeboda.

Portal nettg.pl dotarł do pełnego tekstu raportu.

- W Polsce rozpoczęły się próbne wiercenia służące ustaleniu jakości złóż oraz perspektyw ich eksploatacji . Jeżeli Polska chce wykorzystać szansę, jaką stanowią potencjalnie bogate zasoby gazu łupkowego, musi przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. Najważniejsze jej elementy powinny obejmować – piszą eksperci wskazując, że w ostatnich dwóch latach nastąpiła prawdziwa rewolucja na rynku gazu wskutek znaczącego wzrostu wydobycia tego surowca ze źródeł niekonwencjonalnych w Stanach Zjednoczonych. Udział gazu łupkowego w podaży gazu w USA stanowił 1 procent w 2000 roku, ale obecnie wzrósł do 20 procent i ma osiągnąć pułap 50 procent w perspektywie 2035 roku. W rezultacie spadły ceny i zmienił się rachunek ekonomiczny wykorzystania gazu w gospodarce.

Polsce potrzebna jest zatem strategia wykorzystania zasobów gazu łupkowego. Autorzy raportu akcentują pilna potrzebę:
- uwzględnienia perspektyw wzrostu znaczenia gazu naturalnego w polskiej polityce energetycznej oraz w planowanym bilansie energetycznym kraju.
- wpisania gazu łupkowego w europejską politykę energetyczno-klimatyczną i przekonanie partnerów w UE o roli tego surowca w budowie gospodarki niskoemisyjnej.
- dokonania wyboru modelu wykorzystania gazu łupkowego (centralizowany – zdecentralizowany) wraz z niezbędnym przygotowaniem infrastrukturalnym,
- zastosowania rozwiązań rozwojowych charakterystycznych dla sektora wysokich technologii, a nie wydobywczego,
- uznania firm z sektora gazu łupkowego jako strategicznych inwestorów branżowych,
- stworzenia reżimu regulacyjnego w obszarze wydobycia, przesyłu i dystrybucji gazu sprzyjającego jak największej konkurencji,
- z aangażowanego podejścia do badania wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko naturalne i prowadzenie stałego monitoringu, położenia nacisku na rozwój dostępnych technologii i ich dostosowanie do warunków eksploatacji, zapewnienia stabilnych ram podatkowych opartych na opodatkowaniu sprzedaży gazu, a nie produkcji oraz utworzenie funduszu kapitałowego, w którym lokowane byłyby środki z eksploatacji złóż gazowych,
- przygotowanie do wykorzystania polskich doświadczeń w ramach globalnej ekspansji wydobycia gazu łupkowego,
- zainicjowanie na wczesnym etapie kampanii informacyjnej na temat wydobycia gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Polska ma szansę być jednym z pierwszych państw poza Stanami Zjednoczonymi rozpoczynających eksploatację gazu niekonwencjonalnego, co stwarza istotne pole do zwiększenia obecności polskich firm na głównych światowych rynkach – podsumowują Czyżewski i Świeboda.

Raport zawiera szereg rekomendacji dla polskiego rządu. Argumentuje na rzecz równoległego z poszukiwaniem złóż podjęcia przygotowań reżimu prawno-ekonomiczno-instytucjonalnego dla produkcji gazu łupkowego w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.