Polska i Chiny przy śniadaniu o gospodarce
fot: Bartłomiej Szopa
Wicepremier Pawlak przypomniał podczas spotkania m.in. o tym, że do sierpnia 2010 r. zarówno polski eksport do Chin, jak i import z Chin wzrosły o blisko 30 proc
fot: Bartłomiej Szopa
– Podpisanie polsko-chińskiej deklaracji o współpracy gospodarczej to potwierdzenie ożywienia naszych stosunków z Państwem Środka. W tym roku wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczy 13 mld euro i pobije rekord z 2008 r. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas śniadania biznesowego polskich i chińskich firm. Spotkanie odbyło się 3 listopada w Warszawie – informuje resort gospodarki.
Wicepremier Pawlak przypomniał podczas spotkania, że do sierpnia 2010 r. zarówno polski eksport do Chin, jak i import z Chin wzrosły o blisko 30 proc. – Cieszy również fakt, że w naszych relacjach gospodarczych następują przemiany jakościowe. Obok wymiany handlowej pojawiła się także współpraca inwestycyjna – zauważył wiceszef rządu. Dodał, że w 2009 r. chińskie firmy wygrały przetarg na budowę odcinka autostrady A2.
Napływ inwestycji chińskich do Polski w latach 2007–2008 wyniósł 167 mln euro, czyli dwa razy więcej niż w okresie poprzednich 15 lat. – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przedsiębiorców z obu państw zaowocuje nowymi kontraktami. Obecność wysokich przedstawicieli rządów naszych krajów to sygnał, że przywiązujemy ogromną wagę do wzmacniania polsko-chińskich więzi biznesowych – zapewnił wicepremier.
Jia Qinglin, Przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej przypomniał natomiast, że od 5 lat Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. – W 2009 r., mimo światowego kryzysu, dwustronne obroty wciąż wynosiły ponad 9 mld dol. – podkreślił Przewodniczący Jia.
Wicepremier Waldemar Pawlak i wiceminister handlu Chińskiej Republiki Ludowej Jiang Zengwei podpisali Deklarację Ministra Gospodarki RP oraz Ministerstwa Handlu ChRL w sprawie współpracy gospodarczej. W ceremonii uczestniczył Jia Qinglin, Przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej.