Nawet optymiści byli zadziwieni. Od miesięcy wydawało się przesądzone, że w III kwartale zobaczymy osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Ogłoszone w piątek dane GUS temu przeczą - gospodarka nadal rozwija się wyjątkowo szybko. Wzrost PKB wyniósł 6,4 proc., dokładnie tyle samo, co w II kwartale. Analitycy spodziewali się 5,8 proc. – napisala „Gazeta Wyborcza”
Ale to nie koniec dobrych niespodzianek. Okazało się, że gospodarka pędzi na zdrowszym paliwie. Można mieć nadzieję, że solidny wzrost zostanie z nami na dłużej, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy.
Po pierwsze, inwestycje wzrosły aż o 19,8 proc., niemal tyle samo, co kwartał wcześniej. Do wzrostu gospodarczego wniosły jednak 3,8 pkt proc. (w II kwartale był to 3,5-proc. wkład). Świetny wynik inwestycji to dobry znak na przyszłość. - Świadczy o szybkim zwiększaniu się potencjału gospodarki, co będzie sprzyjać utrzymaniu silnego wzrostu PKB w długim okresie, a jednocześnie będzie ograniczało presję inflacyjną w średnim terminie - wyjaśniają analitycy.
Po drugie, tzw. konsumpcja prywatna, czyli nasze wydatki na zakupy, to wciąż mocny motor wzrostu gospodarczego (3,2 pkt proc. z 6,4 proc. wzrostu PKB), ale jego siła nie zwiększa się. To dobra wiadomość, bo analitycy obawiali się, że przy szybko rosnących wynagrodzeniach masowe zakupy, jakich dokonujemy, będą sprzyjać podnoszeniu cen. Poza tym konsumpcja to paliwo dla wzrostu gospodarczego na krótką metę.
Cieszy też lepszy od oczekiwań wynik eksportu - rósł on znacznie szybciej niż w II kwartale. Okazuje się poza tym, że i importowaliśmy mniej, niż zakładali analitycy.
Większość analityków przyznaje, że RPP będzie mieć teraz mniej dylematów - ustabilizowany wzrost konsumpcji nie będzie zachęcał do gwałtownych ruchów, a solidny wzrost inwestycji rozwieje część obaw o to, że podwyżki stóp - wciąż nieuniknione - stłumią wzrost gospodarczy. Potwierdził to zwolennik luźniejszej polityki pieniężnej Mirosław Pietrewicz w wypowiedzi dla PAP: - Dane są jednym z argumentów osłabiających potrzebę zacieśniania polityki pieniężnej.
Tragiczny wypadek w Hucie Miedzi Głogów II. Nie żyje 38-letni pracownik huty
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Głogów II. Zginął 38-letni pracownik huty.