Polska elektrownia atomowa w 2030 r.? Politycy są sceptyczni

Mochovce nisys sk

fot: nisys.sk

Elektrownia Atomowa w Mochowcach na Słowacji

fot: nisys.sk

Rząd PO-PSL, jak każdy poprzedni gabinet, zapowiada budowę w Polsce elektrowni atomowej. Według Adama Szejnfelda może ona stanąć już w 2030 r.

- Taki zapis znalazł się w rządowej strategii energetycznej - powiedział na antenie radia RMF FM wiceminister gospodarki. Na razie to tylko zapis w strategii na najbliższe 20 lat, ale Szejnfeld zapewnił, że o elektrowni jądrowej trzeba myśleć już teraz.

W piątek premier Donald Tusk o pomoc w budowie elektrowni poprosił Koreańczyków. - W 2012 chcemy podjąć ostateczną decyzję i zacząć prace budowlane - mówił po deklaracji premiera szef jego gabinetu politycznego Sławomir Nowak.

Na pytanie, gdzie mogą powstać elektrownie, Szejnfeld odpowiedział: - Dla tych ewentualnych elektrowni mamy dwa miejsca, które są już w pewnym zakresie sprawdzone pod kątem przydatności. Jest to na pewno Żarnowiec w woj. pomorskim, ale też Klempicz w województwie wielkopolskim.

O budowę elektrowni w woj. pomorskim zabiegają jego władze. List z prośbą \"o zajęcie pozytywnego stanowiska\" w tej sprawie wysłał do premiera marszałek województwa Jan Kozłowski. Napisał w nim, że „województwo musi zmienić strategię zaopatrzenia w energię elektryczną”.

Na razie jednak jak mówił Szejnfeld RMF FM, rząd musi przeprowadzić analizy, na ile elektrownia jądrowa uniezależni nas energetycznie i czy jest to opłacalne.

Politycy sceptycznie podchodzą do kwestii budowy w Polsce elektrowni atomowej. Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski zwraca uwagę, że budowa takiej elektrowni nie jest bardzo pilna, ponieważ można zastosować rozwiązania zastępcze, na przykład współpracę z litewską elektrownią atomową w Ignalinie.

Specjaliści ostrzegają, że zbliża się kryzys na krajowym rynku energii. Najtrudniejsza sytuacja będzie w latach 2012-2015. Do tego czasu rząd powinien skupić się na budowie elektrowni węglowych i rozbudowie niekonwencjonalnych źródeł energii. Chodzi o to, aby za 5 lat krajowa sieć energetyczna wytrzymała ciągle wzrastające obciążenie.

Budowa elektrowni to koszt około 25 miliardów złotych a to blisko 10 procent rocznego budżetu państwa.

W Żarnowcu w latach 1982-90 budowano już elektrownię jądrową. Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 r. oraz protesty ekologów spowodowały jednak, że budowa została przerwana.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.