Polska członkiem MAE

W minioną środę, 8 października br., podczas posiedzeniu rady zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), która miała miejsce w Paryżu, Polska została oficjalnie powitana jako nowe państwo członkowskie tej organizacji.

Było to pierwsze posiedzenie Rady po tym, jak Polska 25 września br. stała się 28. oficjalnym członkiem Agencji. Procedurę ratyfikacyjną Porozumienia o Międzynarodowym Programie Energetycznym (I.E.P.) nasz kraj zakończył 15 września br., przekazując niezbędne dokumenty rządowi Królestwa Belgii, depozytariuszowi porozumienia ustanawiającego Agencję – podało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki

– Członkostwo w MAE zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Agencja jest jedyną światową organizacją, która może efektywnie reagować na sytuacje kryzysowe na rynku ropy naftowej – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na posiedzeniu Rady Zarządzającej MAE w Paryżu.

Wiceminister Korolec zapewnił, że Polska spełnia obecnie wyśrubowane wymogi MAE dotyczące m.in. zapasów ropy naftowej. Zgodnie z kryteriami Agencji powinny one odpowiadać co najmniej 90 dniom importu netto.

- Zachęcam również Agencję do kontynuowania prac nad projektami zwiększającymi bezpieczeństwo krajów w związku z potencjalnymi zakłóceniami dostaw gazu – powiedział.

Wezwanie do podjęcia działań w tym zakresie wystosowali do Rady Zarządzającej MAE ministrowie ds. energii w 2007 r.

Podsekretarz stanu w MG poinformował również, że Polska zamierza aktywnie włączyć się w prace MAE dotyczące m.in. aspektów środowiskowych wykorzystania nośników energii, efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz technik czystego spalania węgla.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna została utworzona w 1974 r. w odpowiedzi na tzw. pierwszy szok naftowy wywołany wojną izraelsko-arabską. Jej zadaniem było stworzenie mechanizmu, który chroniłby państwa OECD przed zakłóceniami w dostawach ropy naftowej w przyszłości.

MAE jest obecnie jedną z najbardziej wpływowych i skutecznych organizacji międzynarodowych sektora naftowego, ma wpływ na światową politykę energetyczną, monitoruje rynek paliw i opracowuje jego prognozy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.