Polska awansuje w rankingu Banku Światowego

fot: ARC

Ze styczniowej prognozy Banku Światowego wynika, że globalny wzrost gospodarczy w 2016 roku wyniesie 2,9 proc.

fot: ARC

Polska awansowała od ubiegłego roku z 25 miejsca na 24 w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - wynika z opublikowanego we wtorek (25 października) po południu najnowszego wydania dorocznego raportu. To znak, że polska gospodarka zmierza w dobrą stronę - komentuje resort rozwoju.

Awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego, jak pisze w swoim komunikacie Bank Światowy, możliwy był dzięki wprowadzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowelizacji prawa budowlanego. Najnowszy raport Doing Business 2017 bierze pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r.

"Polska konsekwentnie pnie się w górę w zestawieniu Doing Business dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm" - mówi cytowany w komunikacie p.o. przedstawiciela Banku Światowego w Polsce Emilia Skrok.

Z komunikatu wynika, że do poprawy wyniku Polski przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne, ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.

"Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów" - czytamy.

Raport wskazuje zarazem na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki.

"Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez Internet" - głosi komunikat.

Najnowszy raport Banku Światowego skomentował dla PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Jego zdaniem dokument dowodzi przede wszystkim, że "Polska gospodarka zmierza w dobrą stronę".

- To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes. Jesteśmy liderem państw Grupy Wyszehradzkiej, zajmujemy 4. miejsce wśród krajów, które dołączyły do UE w tym stuleciu i 11. w całej Unii Europejskiej. Każdy awans, nawet o jedno miejsce, cieszy, bo im wyżej jest się w rankingu, tym trudniej awansować - komentuje Haładyj.

Jego zdaniem dzięki nowym rozwiązaniom dla firm, nad którymi pracuje rząd, jest szansa na jeszcze lepsze miejsce w kolejnym roku.

Przypomina, że w listopadzie rząd zaprezentuje "Konstytucję Biznesu" wraz z pakietem innych ustaw i rozwiązań systemowych dla firm. Haładyj dodaje, że na ukończeniu są też rządowe prace nad ustawami, które mają m.in. zmniejszyć uciążliwość kontroli u przedsiębiorców, dać ochronę przed zmianami w interpretacji prawa, złagodzić obowiązki małych firm wynikające z prawa pracy i ułatwić odzyskiwanie długów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.