Ofiary wypadku w słowackiej kopalni Nováky czują się lepiej. Tymczasem ustalono już, że czujniki metanu w wyrobisku, w którym doszło do zapalenia metanu, działały prawidłowo

1545354671 poplinowe fno cz

fot: Szpital Uniwersytecki Ostrawa fno.cz

Poparzeni polscy górnicy są pod opieką lekarzy w Klinice Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie

fot: Szpital Uniwersytecki Ostrawa fno.cz

Poprawia się stan zdrowia górników, którzy ucierpieli w wyniku zapaleniu się metanu w kopalni Nováky na Słowacji.

Już tylko jeden z nich podłączony jest do respiratora płuc, pozostali oddychają samodzielnie.

- Jego stan jest stabilny. Ma poparzone drogi oddechowe. Drugi pacjent został przeniesiony na zwykły oddział. Jest przytomny, komunikuje się z otoczeniem i może samodzielnie oddychać - potwierdziła Eva Kliská, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Bratysławie.

Stan zdrowia górników hospitalizowanych w Šaca w Koszycach również jest stabilny. Pozostają pod opieką lekarzy na oddziale intensywnej terapii Kliniki Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej – powiedziała Martina Pavliková, rzeczniczka grupy Agel SK, do której należy ten szpital.

- Obaj mężczyźni są przytomni – wyjaśniła.

Stan trzech górników, którzy nadal przebywają w Szpitalu Polikliniki Prievidza (NSP) w Bojnicach lekarze również określili mianem stabilnego.

- Jeden z górników, który został przeniesiony na oddział intensywnej terapii urazowej, zostanie niebawem zwolniony do ambulatoryjnej opieki domowej - poinformował dyrektor szpitala Peter Glatz.

Pozostali zostaną wypisani do leczenia w warunkach domowych w ciągu najbliższych dni.

Resort gospodarki Republiki Słowacji poinformował dziennikarzy, że spodziewa się rychłego wypisania ze szpitala w Bojnicach jednego z górników narodowości polskiej.

W Bani Nováky w dniu 26 kwietnia prawdopodobnie doszło do zapłonu i spalenia metanu. Dziewięć osób doznało poparzeń na miejscu lub wdychało opary. Ranni zostali przyjęci do szpitali w Bratysławie, Koszycach i Bojnicach. Czterech najciężej rannych przetransportowanych do szpitali helikopterami. Prokuratura w Trenczynie prowadzi w sprawie zdarzenia śledztwo.

Ustalono już, że czujniki metanu w kopalni Nováky działały prawidłowo. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej, zostało to ustalone przez inspektorów górniczych, którzy w ostatnich dniach prowadzili oględziny miejsca zdarzenia i sprzętu zainstalowanego w wyrobiskach. Sprawdzana była również dokumentacja górnicza dotycząca robót. Rozpoczęto już przesłuchania świadków - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej.

Dodał, że po zapewnieniu niezbędnych działań powypadkowych w kopalni będzie możliwe ponowne wydobycie w rejonie, gdzie nastąpiło zdarzenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.