Polityka klimatyczna: podsumują Społeczny PRE_COP24

fot: Maciej Dorosiński

Projekt Społeczny PRE_COP24 został także zaproszony do Parlamentu Europejskiego w Brukseli

fot: Maciej Dorosiński

W poniedziałek, 28 stycznia, w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach odbędzie się konferencja podsumowująca projekt Społeczny PRE_COP24. W jego ramach prowadzono debaty oraz organizowano konferencje, które były formą przygotowań do grudniowego szczytu klimatycznego COP24. W projekt zaangażowany były trzy centrale związkowe: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczna inicjatywa Górnictwo OK.

Hasło przewodnie projektu Społeczny PRE_COP24 brzmiało: Polska droga do czystego środowiska. Członkowie projektu oraz zapraszani przez nich goście wymieniali się informacjami i poglądami. W dyskusjach poza związkowcami uczestniczyli także politycy, naukowcy i ekolodzy, nie tylko z Polski ale także z zagranicy Debaty dotyczyły m.in. tego, czy możliwe jest powstrzymanie globalnego ocieplenia bez nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle, kosztów polityki klimatycznej oraz tego, co przyniosły szczyty klimatyczne. Obrady odbywały się w Tucznie, Katowicach (dwudniowa konferencja) w Brukseli oraz w czasie grudniowego szczytu klimatycznego. 

W podsumowaniu projektu wezmą udział Dariusz Potyrała (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Jarosław Grzesik (NSZZ Solidarność), Dariusz Trzcionka (Forum Związków Zawodowych) oraz przedstawiciele zagranicznych związków zawodowych.

Swój udział w konferencji zapowiedzieli także politycy – wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister środowiska i prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

Na spotkaniu nie zabraknie także przedstawicieli partnerów inicjatywy Społeczny PRE_COP24. Będą reprezentanci Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla Bogdanki, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz spółki Megmar. Miasto Katowice będzie reprezentować wiceprezydent Mariusz Skiba.

Więcej o projekcie Społeczny PRE_COP24 można przeczytać w naszym portalu

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.