Pole golfowe na gruzach bytomskich kopalń

Rozbark maszyny wyc1 marnaj

fot: ARC

Resztki maszyn wyciągowych kopalni Rozbark w Bytomiu

fot: ARC

Spółka, której właścicielem jest śląski biznesmen Michał Goli kupiła ponad 73 ha gruntów po byłych kopalniach Szombierki i Rozbark w Bytomiu. W przyszłości powstaną tu: pole golfowe, osiedle oraz dwa centra handlowo-rozrywkowe.

To największy poprzemysłowy teren na Śląsku, który ostatnio znalazł nabywcę - napisała katowicka \"Gazeta Wyborcza\". Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która sprzedała działki, zaciera ręce, bo dzięki transakcji będzie mogła spłacić sporą część swojego zadłużenia. Firma Gc Investment, której właścicielem jest Michał Goli zapłaci za 73-ha grunt w Bytomiu 23 mln zł. Wszystkie formalności powinny zostać załatwione do października.

Zakup działek to dopiero początek inwestycji w Bytomiu. Goli, który jest już właścicielem znajdującego się nieopodal zabytkowego szybu Krystyna, chce teraz kupić od miasta kolejne tereny. W ten sposób ma powstać dwustu-trzystu hektarowy kompleks, którego ozdobą i centralną częścią będzie wieża Krystyna, przekształcona w hotel i restaurację. Wokół powstanie zaś osiedle mieszkaniowe, pole golfowe oraz dwa centra handlowo-rozrywkowe.


- Gdy w Katowicach powstawała Silesia City Center, wszyscy dziwili się, że inwestor wybrał miejsce, w którym kiedyś znajdowała się kopalnia, i nie wróżyli temu przedsięwzięciu powodzenia. Stało się zupełnie inaczej, dlatego jesteśmy przekonani, że nasze plany w Szombierkach też się powiodą - przekonuje Marek Mutke, prezes spółki Armada Development, której właścicielem jest również Michał Goli, powołanej do zagospodarowania terenu.

Prezes Mutke przekonuje, że ceny mieszkań na planowanym osiedlu nie będą szokować. - Nie zależy nam na budowie kolejnych drogich apartamentowców, ale lokali za przystępną cenę - deklaruje. Trudno mu dziś określić nawet przybliżoną cenę metra kwadratowego, bo będzie ona uzależniona od sytuacji na rynku budowlanym. Plany zakładają jednak budowę co najmniej dwóch osiedli, po kilka budynków każde.

Inwestor chce stworzyć też osiedle domów jednorodzinnych, ale ta propozycja nie będzie już na kieszeń przeciętnego śmiertelnika. Grunt kupiony przez GC Investment sporo kosztował i inwestycja musi się zwrócić.

Wszystkie części bytomskiego kompleksu ma scalać pole golfowe. Nie jest tajemnicą, że Goli, sam zapalony golfista, od dłuższego czasu przymierzał się do stworzenia takiego miejsca na Śląsku. Pole ma być wkomponowane w śląski krajobraz, co oznacza jak najmniejszą interwencję ciężkiego sprzętu. - Kto powiedział, że pole ma być równe jak stół? - żartuje prezes Mutke.

Inwestycje w Bytomiu mają być realizowane wspólnie z deweloperami, sieciami handlowymi oraz operatorami hoteli. Mutke przekonuje, że rozmowy z pierwszymi partnerami już się zaczęły, ale nie chce zdradzać szczegółów. Inwestycje pochłoną setki milionów złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.