Polacy niechętni wprowadzeniu euro

fot: ARC

578,1 mln euro trafi trafi do Polski z tzw. funduszy norweskich

fot: ARC

45 proc. Polaków opowiada się przeciw przyjęciu euro przez Polskę, a zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty jest 42 proc. - wynika z badań opublikowanych w poniedziałek przez TNS Polska. Ponad połowa pytanych uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś złym.

Prawie jedna piąta respondentów (17 proc.) sądzi, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 14 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić za około 6-10 lat, a niewiele mniej - 10 proc., że w ciągu 5 najbliższych lat. 13 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.

"W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru (w czerwcu), udział zwolenników nowej waluty nie uległ zmianie, podobnie jak w przypadku odsetka przeciwników" - wyjaśnił TNS Polska.

Badanie wykazało, że 56 proc. pytanych uważa, iż wprowadzenie euro będzie czymś złym, a 13 proc. pytanych sądzi, że wprowadzenie euro w naszym kraju będzie czymś dobrym. 21 proc. odpowiedziało, że zamiana złotówki na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym. Natomiast co dziesiąty badany (10 proc.) ma trudności z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie. Analitycy TNS Polska zaznaczyli, że wyniki uzyskane we wrześniu br. 2015 roku nie uległy zmianie w porównaniu z tymi z czerwca 2015 roku.

"Większość Polaków (66 proc.) jest przekonana, że waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych. 9 proc. Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie TNS Polska. W porównaniu z wynikami czerwcowego badania wzrósł nieco (o 4 pkt proc.) odsetek osób uważających, że wpływ zmiany waluty będzie korzystny (wrócił do poziomu z marca 2015 roku).

Zgodnie z sondażem ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej w Polsce wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę, natomiast jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że zamiana złotego na euro będzie dla naszej gospodarki korzystna. 7 proc. oceniło, że zmiana nie będzie miała żadnego wpływu. W porównaniu z czerwcowym badaniem grupa sceptyków utrzymuje się bez zmian. Wzrósł natomiast o 5 pkt proc. odsetek respondentów uważających, że wprowadzenie euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę.

"Blisko połowa Polaków (48 proc.) uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej. O korzystnym wpływie wspomina 18 proc. ankietowanych, natomiast zdaniem 21 proc. Polaków przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową" - poinformował TNS Polska. Tym samym o 6 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że wprowadzenie euro wpłynie korzystnie na naszą tożsamość narodową.

Badanie przeprowadzono w dniach 4 - 9 września 2015 roku w formie wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. W cyklicznym sondażu TNS Polska pytał Polaków o opinie na temat wejścia naszego kraju do strefy euro. Pytania dotyczyły ogólnej oceny wprowadzenia euro, preferowanej daty przyjęcia wspólnej waluty europejskiej oraz przewidywanych konsekwencji zmiany waluty dla gospodarstw domowych, polskiej gospodarki, a także tożsamości narodowej. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.