Pokopalniany staw ożyje. Na brzegu powstanie przestronny taras

1670511882 kozubek katowice

fot: UM Katowice/J.Dyl

Staw Kozubek znajduje się na granicy katowickiego osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie

fot: UM Katowice/J.Dyl

Miasto Katowice otworzyło oferty w przetargu na rewitalizację Stawu Kozubek. Chęć realizacji tego zadania z katowickiego Budżetu Obywatelskiego wyraziło 13 firm. Staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie, ma zostać zamieniony w bezpieczne miejsce do wypoczynku.

- Budżet Obywatelski i Zielony Budżet miasta Katowice to narzędzia, dzięki którym mieszkańcy mogą realizować zadania, na których najbardziej im zależy. Wśród nich jest rewitalizacja Stawu Kozubek. We wrześniu ubiegłego roku, projekt ten, właśnie w ramach Budżetu Obywatelskiego otrzymał ponad 8 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono sklasyfikowane jako zadanie o charakterze dwuletnim. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji. Bardzo się cieszę, że aż 13 firm wyraziło zainteresowanie wykonaniem rewitalizacji tego miejsca – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Zielone inwestycje realizowane są w kilku częściach Katowic – przemiana o wartości prawie 7 mln zł przechodzi jeden ze stawów w południowej części miasta - Starganiec, a także trwa procedura wyboru wykonawców czterech nowych parków na terenie Katowic, które powstaną kosztem prawie 48 mln zł, a na ul. Warszawskiej prace idą pełną parą. Tam też docelowo pojawią się drzewa i krzewy – dodał prezydent Katowic.

Kozubek to staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie. Przestrzeń wokół obecnie dzikiego zbiornika zostanie zrewitalizowana, by mieszkańcy zyskali dostęp do kolejnego atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca rekreacji. Aby można było ogłosić postępowanie przetargowe, wykonano wcześniej dokumentację projektową, inwentaryzację przyrodniczą i uzyskano pozwolenie na budowę.

Oferty złożone w ramach przetargu mieszczą się w przedziale od nieco ponad 1,4 mln zł do 2,6 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej planował przeznaczyć na inwestycję trochę ponad 1,77 mln zł. Teraz oferty zostaną ocenione pod względem formalno-prawnym. Po tym etapie będzie można wybrać wykonawcę, a następnie podpisać umowę. W pierwszym etapie prac budowlanych wykonana zostanie rozbiórka znajdujących się tu nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych, a teren zostanie oczyszczony z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Uprzątnięta zostanie także przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 m od brzegu.

- Jak tylko przeprowadzimy weryfikację formalno-prawną ofert, które wpłynęły to wybierzemy wykonawcę co będzie wiązało się z podpisaniem stosownej umowy i przystąpimy do realizacji projektu. Wybrany wykonawca będzie miał ok. 9 miesięcy na realizację zadania. Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku mieszkańcy będą mogli się cieszyć z kolejnego miejsca do wypoczynku na mapie Katowic – wskazał Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Inwestycja ma być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzących – w planach jest wybudowanie ścieżki dla pieszych wyposażonej w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących, uzgodnioną z Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wokół niej znajdą się strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania oraz do zabawy dla dzieci.

Elementem wyróżniającym terenu ma być taras, który będzie tuż przy zbiorniku i będzie miał powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Znajdą się na nim leżaki, ławki, stojaki na rowery i kosze. Cała przestrzeń parku zyska także nowe oświetlenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.