Póki co budowa elektrowni atomowej w Polsce to niekończąca się opowieść

1496351463 donald trump bialy dom

fot: The White House (screen)

- Porozumienie paryskie jest głęboko niesprawiedliwe dla Stanów Zjednoczonych - argumentował Donald Trump

fot: The White House (screen)

Prezydenci Polski i USA zadeklarowali, że oprócz partnerstwa w kwestiach wojskowych i obronnych obydwa kraje będą współpracowały na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej. Póki co budowa elektrowni atomowej w Polsce to niekończąca się opowieść.

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda spotkali się w ubiegłym tygodniu. Jednym z tematów rozmów była właśnie kwestia energetyki atomowej.

– Pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu Trump. Prezydent USA zadeklarował, że Polska będzie mogła wybudować elektrownię atomową „przy użyciu technologii, które będą kupowane u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm”.

Konkretów na razie było niewiele, a strony zadeklarowały, że umowa międzyrządowa w tej sprawie zostanie podpisana w „najbliższym czasie”.

– Rozmowy o budowie elektrowni atomowej w Polsce trwają od bardzo dawna. Jest przygotowana umowa, pozwalająca na rozpoczęcie prac przygotowawczych, projektowych i oczywiście przeznaczenie pierwszych pieniędzy – powiedział na antenie Polsat News prezydent Duda po spotkaniu z Donaldem Trumpem. Jak dodał, kontrakt szacowany jest na 30 mld dolarów.

Plany rozwoju energetyki jądrowej, która pozwoliłaby uniezależnić się od dominującego w polskiej energetyce węgla, mają już bardzo długą historię. Pierwszą decyzję o budowie siłowni atomowej podjęto na początku lat 70. minionego stulecia – miała powstać w Żarnowcu. W dalszej kolejności miała zostać wybudowana druga tego typu elektrownia Warta w Klempiczu w Wielkopolsce. Dzięki temu na początku lat 90. 20 proc. energii miało być produkowane z atomu.

Ambitne plany pozostały jedynie na papierze. Mimo że inwestycja w Żarnowcu rozpoczęła się, to szybko została zarzucona. Pod wpływem nasilających się protestów społecznych w grudniu 1989 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego podjął decyzję o wstrzymaniu budowy na rok – w tym czasie miała zostać przeprowadzona analiza wszystkich danych i podjęta decyzja dotycząca kontynuowania budowy. Inwestycji nie sprzyjała również sytuacja ekonomiczna – w sypiącej się peerelowskiej gospodarce powoli brakowało pieniędzy na wszystko. Ostatecznie o zarzuceniu planów zdecydowało referendum przeprowadzone w woj. gdańskim.

Do agendy polskiego planu energetycznego budowa elektrowni atomowej wróciła w 2010 r. Powołano wtedy spółkę PGE EJ1, która miała realizować inwestycję. Póki co, mimo upływu kolejnych lat, prace nie posunęły się nawet o krok – nie wybrano ani miejsca, gdzie miałaby powstać elektrownia, ani wykonawcy inwestycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.