Pohutnicze tereny mogą trafić do specjalnej strefy ekonomicznej

Poprzemysłowe tereny Huty Częstochowa mogą być włączone do specjalnej strefy ekonomicznej; prawdopodobnie będzie to część strefy tarnobrzeskiej, zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) - wynika z informacji władz miasta.

O ustanowienie na tym terenie strefy zabiega miejski samorząd. Niewykluczone, że nastąpi to już w przyszłym roku. Strefa może objąć ok. 76 hektarów. ARP wyceniła już grunty, teraz rozpocznie analizę ekonomiczną przedsięwzięcia, od jej efektów uzależniając ostateczne decyzje.

W czwartek pełniący funkcję prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios i szef dysponującej terenami spółki Operator ARP podpisali akt notarialny, zgodnie z którym samorząd przejął na rzecz Skarbu Państwa wart 9 mln zł układ drogowy na tym obszarze. To jeden z warunków, by powstała tam specjalna strefa.

Przejęte przez miasto drogi należały niegdyś do częstochowskiej huty, a od pięciu lat do spółki Operator ARP, która przejęła poprzemysłowe tereny. Gdy samorząd rozpoczął starania o objęcie tego obszaru strefą, ARP postawiła dwa związane z tym warunki: uporządkowanie terenu i upublicznienie układu drogowego.

- Żaden inwestor nie będzie jeździł po prywatnych drogach - wyjaśnił wiceprezes Operatora ARP, dyrektor oddziału w Częstochowie Artur Sokołowski. Trwa także porządkowanie terenu - sukcesywnie rozbierane są stare budowle i usuwane samosiejki. Dotychczas wycięto prawie 15 tys. drzew i tysiące krzewów.

Dzięki temu wzrosła wartość ponad 100-hektarowego terenu - spółka Operator ARP sprzedała jego część sześciu inwestorom, a kolejna transakcja będzie zakończona do końca roku. Następnych sześciu inwestorów jest zainteresowanych wykarczowanymi działkami - ich sprzedaż jest planowana na przyszły rok. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap wycinki, na 64 hektarach.

Dzięki podpisanej w czwartek umowie Skarb Państwa stał się właścicielem czterech dróg. Będzie nimi zarządzał samorząd, ale Operator ARP ma partycypować w kosztach ich modernizacji. Według Kurpiosa, przejęcie dróg to jeden z elementów służących przyciągnięciu do miasta inwestorów.

- Przyciągniecie do Częstochowy inwestorów to dla nas priorytet. Urząd Miasta nie zbuduje przedsiębiorstwa i nie da pracy mieszkańcom, ale może stworzyć takie warunki, by chciano tu inwestować. Niezbędny jest do tego dobry układ publicznych dróg - tłumaczył.

W strukturach Agencji Rozwoju Przemysłu są dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne - Tarnobrzeska i Mielecka. To tzw. strefy rozproszone, których części zlokalizowane są w różnych miastach, m.in. w Szczecinie. Formalnie strefy są oddziałami ARP. Plan zakłada, że tereny w Częstochowie mogą stać się częścią Tarnobrzeskiej SSE.

Niezależnie od przygotowań do objęcia pohutniczych terenów strefą, ARP Operator sukcesywnie sprzedaje nieruchomości inwestorom. Na inwestycję zdecydowały się m.in. spółki Galicja (producent artykułów gospodarstwa domowego), Artmet, Auto-Max i Remondis - ta ostatnia firma zbuduje tam w przyszłym roku sortownię odpadów.

Do końca roku mają być sfinalizowane transakcje m.in. z firmą Elsen, z hiszpańskim inwestorem produkującym profile metalowe, a także z firmami wyspecjalizowanymi w przetwórstwie metali, rozbiórkach i wyburzeniach. Wśród inwestorów zainteresowanych kupnem gruntów w przyszłym roku najwięcej jest firm z branży transportowej, przetwórstwa, handlu stalą, ale także np. żywności ekologicznej.

- Przychodzi do nas coraz więcej małych i średnich przedsiębiorców; dla tych dużych potrzeba innych zachęt, takich jak stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej - uważa Sokołowski.

W Częstochowie działają już firmy korzystające z ulg przysługujących w specjalnych strefach ekonomicznych. To inwestycje na terenach włączonych do Katowickiej SSE. Formalnie ich tereny należą do sosnowiecko-dąbrowskiej części tej strefy.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.