Pogotowie strajkowe w całej Grupie Tauron. Strona społeczna wzywa do rozmów

fot: Kajetan Berezowski

Na wieży szybowej szybu Grzegorz zainstalowano pierwsze koło linowe

fot: Kajetan Berezowski

Pogotowie strajkowe, które ma zacząć obowiązywać od 1 lutego br., obejmie całą Grupę Tauron – poinformował portal nettg.pl Artur Wilk, przewodniczący MKZ ZZ Kontra w Tauronie Wytwarzanie a zarazem rzecznik prasowy Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Przypomnijmy, że w styczniowym wywiadzie dla Interia Biznes prezes Taurona Wojciech Ignacok stwierdził, iż aktywa węglowe są zbyt dużym obciążeniem dla grupy kapitałowej, więc należy je wydzielić z jej struktur.

- Jeśli nastąpiłoby wydzielenie aktywów węglowych, to istnieje duże niebezpieczeństwo, że automatycznie zawali się cały łańcuch dostaw, który został przygotowany. Wszystkie dotychczasowe działania związane z urentownieniem kopalń należących do Tauron Wydobycie zostałyby zniweczone. Tego się bardzo obawiamy – wyjaśnia dalej Artur Wilk.

W ostatnich latach zainwestowano spore środki w aktywa węglowe Taurona, m.in. budowano szyb Grzegorz i oraz poziom 800 m w kopalni Janina, dzięki czemu zostały udostępnione nowe zasoby wysokiej jakości węgla. W ubr. Grupa Tauron chwaliła się, że w trudnym czasie pandemii jej kopalnie wypracowały dodatnie wyniki finansowe, poprawiając je o ponad 100 proc. względem 2019 r. Podkreślano, że był to efekt wdrożonych działań podnoszących efektywność.

- Do tej pory strona rządowa nie zapowiadała rychłego wydzielenia aktywów węglowych Taurona. My się tej koncepcji sprzeciwiamy. Moim zdaniem rozmowy na tematy dalszego funkcjonowania Tauron Wydobycie powinny być prowadzone w segmencie elektroenergetycznym szeroko rozumianym, z uwzględnieniem wydobycia, wytwarzania i dystrybucji – dodaje Wilk.

Pogotowie strajkowe obowiązywać będzie w całej Grupie Tauron – bo jak dodaje Wilk – na problem trzeba spojrzeć szeroko, jako na całą grupę kapitałową, ponieważ „trzeba zabezpieczyć bytność pracowników”.

- Jedno miejsce pracy równa się nawet ośmiu kolejnym miejscom pracy w otoczeniu – tłumaczy.

Do protestujących górników dołączą energetycy. Ci z kolei uważają, że wydzielenie aktywów węglowych stanowi zagrożenie dla funkcjonowania całej grupy kapitałowej. Pociągnie za sobą zwolnienia i niekorzystnie odbije się na samorządach, których budżety zasilane są z podatków płaconych przez zakłady Taurona.

- Jesteśmy gotowi do rozmów, do końca będziemy bronić naszej koncepcji i zabezpieczać interesy pracowników. To jest priorytet, jeśli chodzi o związki zawodowe – zapewnia Wilk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.