Pogłębili szyb 8, teraz go zbroją

fot: ARC

Głębienie szybu 8 jest inwestycją kluczową dla ruchu Jankowice kopalni ROW

fot: ARC

Przed rokiem informowaliśmy o zakończeniu pierwszego etapu jednej z największych inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego – pogłębieniu szybu 8 w ruchu Jankowice kopalni ROW do poz. 1103,7 m.

Przypomnijmy, operacja, którą realizowały wspólnie brygady Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Górniczego ROW-JAS (lider Konsorcjum) i Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, zajęła prawie osiem lat. Obecnie trwają prace związane ze zbrojeniem szybu.

Teraz brygady kontynuujące roboty szybowe liczą postępy od dna szybu do góry. Prace realizowane są nadal z pomostu wiszącego.

– Po zabudowie wszystkich elementów zbrojenia nie będzie już możliwości zjazdu poniżej poziomu 880 m. Zakres prac zbrojeniowych obejmuje zabudowę dźwigarów, przedziału drabinowego, prowadników szybowych oraz krzesła szybowego na poz. 880 m i 1070 m. W dalszej perspektywie zabudowane zostaną rurociągi, kable energetyczne i teletechniczne. Realizacja tych zadań pozwoli przejść do ostatniego planowanego zadania, którym będzie wydłużenie górniczego wyciągu szybowego do poziomu 880 m. Wcześniej jednak trzeba będzie zmodernizować maszynę wyciągową, sygnalizację szybową oraz zabudować niezbędne urządzenia przyszybowe na poz. 880 m – tłumaczy Michał Menżyk, nadsztygar ds. inwestycji.

Część planowanych robót już wykonano. Chodzi m.in. o zabudowę dźwigarów i przedziału drabinowego szybu w pełnym zakresie, począwszy od poziomu 746 m do dna szybu oraz w zakresie prowadzenia naczyń wyciągowych od dna, czyli od poziomu 1103,7, do poziomu 911 m. Na poz. 880 m dotychczas wykonano część objazdu północnego szybu 8, chodnik dojściowy 1 oraz przekop zachodni I. W następnej kolejności będą wykonane pozostałe wyrobiska przyszybowe, a więc: objazd południowy szybu 8, chodnik dojściowy 2, stycznikownia, komora zajezdni lokomotyw spalinowych, wreszcie komora pomp i komora rozdzielni.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno w trakcie głębienia, jak i na obecnym etapie realizacji inwestycji w szybie 8 cały czas odbywa się ruch klatką wielkogabarytową, dwupiętrową do poz. 700 m. Klatka umożliwia transport 120 ludzi jednocześnie. Zwożone są nią także elementy wielkogabarytowe, łącznie z większością sekcji obudowy zmechanizowanej w całości.

Ogromnym wyzwaniem dla wykonawców będzie likwidowanie infrastruktury budowlanej z rury szybowej. Na powierzchnię trzeba będzie wydać dziesiątki elementów, które służyły do prac budowlanych, w tym pomost wiszący wraz z pomostami pomocniczymi, kołowroty, lutniociągi i maszyny wyciągowe. Największe wyzwanie to zdecydowanie wytransportowanie na powierzchnię bębna maszyny wyciągowej, który ma średnicę 2 m.

W ruchu Jankowice już można dostać się na poziom 880 m, ale droga wiedzie z poziomu 700 m i trzeba zjechać tam kolejką spalinową podwieszaną. To zajmuje sporo czasu. Po zakończeniu inwestycji droga ta zajmie zaledwie kilka sekund.

Głębienie szybu 8 jest inwestycją kluczową dla ruchu Jankowice kopalni ROW. Służyć ma nadal jako materiałowo-zjazdowy, a dodatkowo wykorzystywany będzie również przez ruch Chwałowice kopalni ROW. Umożliwi udostępnienie poziomów wydobywczych 880 m i 1070 m. Ten drugi poziom uwolni zasoby operatywne węgla o wysokich parametrach jakościowych w ilości ok. 93 mln t.

Warto wiedzieć, że szyb 8 jest swoistym ewenementem w polskim górnictwie węgla kamiennego. Był głębiony etapami. Do momentu rozpoczęcia kolejnego pogłębienia udostępniał trzy poziomy wydobywcze: 400 m, 565 m i 700 m, dla których sumaryczne zasoby operatywne wynosiły około 53 mln t. Co ciekawe, od momentu oddania szybu 8 do użytku w 2004 r. był on na tle podobnych sobie obiektów wyjątkowy i takim pozostaje do dziś.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.