Podziemne trasy turystyczne w Polsce ogłaszają decyzję o zamknięciu swych obiektów

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia w Bochni (na zdjęciu), podobnie jak kopalnie w Tarnowskich Górach, Wieliczce czy Wałbrzychu, od dzisiaj na dwa tygodnie zaprzestały przyjmowania turystów

fot: Tomasz Rzeczycki

Po Kopalni Guido, kolejne podziemne trasy turystyczne w Polsce ogłaszają decyzję o zamknięciu swych obiektów z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Część jednak nadal przyjmuje zwiedzających.

Podlegające Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dwa tamtejsze obiekty górnicze, czyli Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido zaprzestały działalności turystycznej we wtorek, 10 marca w samo południe. Taki stan ma potrwać aż do 13 kwietnia 2020 r. W związku z tym nie odbędą się m.in. podziemna gala boksu olimpijskiego w Guido, zaplanowana na sobotę, 14 marca, czy też obchody dnia św. Patryka, jakie miały mieć miejsce 20 marca.

Krótsze terminy wstrzymania ruchu turystycznego ogłosiły Kopalnie Soli w Bochni i w Wieliczce. Obie mają nie przyjmować zwiedzających od czwartku, 12 marca, do środy, 25 marca 2020 r., przy czym ten drugi termin może ulec przesunięciu.

- Wielicka kopalnia nie jest obiektem muzealnym w świetle ustawy o muzeach, a decyzja o zamknięciu obiektu dla ruchu turystycznego i działalności sanatoryjnej była podyktowana względami bezpieczeństwa, odpowiedzialnością i troską o zdrowie pracowników, gości, mieszkańców. Zamknięcie tras turystycznych i uzdrowiska nie oznacza, że kopalnia nie pracuje. Kopalnia to także zakład górniczy, w którym cały czas są prowadzone prace zabezpieczające podziemne wyrobiska, realizowane są inwestycje - te działania będą cały czas kontynuowane. Wdrożyliśmy szereg działań prewencyjnych związanych z jeszcze większą ochroną pracowników, są one udoskonalane. Dla górniczej załogi zajmującej się obsługą ruchu turystycznego to m.in. czas wykonywana remontów i prac na trasach zwiedzania - mówi Monika Szczepa z Biura Prasowego Kopalni Soli w Wieliczce.

Identyczny czas zamknięcia jak w przypadku kopalń soli, dotyczy też Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zastanawia się nad dalszym postępowaniem.

- Wewnętrzny sztab układa pracę na najbliższe tygodnie. Te osoby, które mają dzieci, wykorzystują zasiłki. Zastanawiamy się nad działaniami, na które nie było dotąd czasu. Ci, którzy rezerwowali u nas zwiedzanie, częściowo sami odwołują, a z pozostałymi będziemy się kontaktować - mówi Grzegorz Rudnicki, członek zarządu SMZT, prowadzącego oba obiekty podziemne w Tarnowskich Górach.

Analogicznie postąpiło kierownictwo Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu, wstrzymując od 11 marca na dwa tygodnie wszelkie działania statutowe, w tym zwiedzanie obiektów dawnej KWK Thorez.

W Kopalni Złota w Złotym Stoku, zatrudniającej około siedemdziesięciu pracowników, większość osób postanowiła zostać dzisiaj w pracy, czekając na ewentualnych turystów.

- Wczoraj było u nas osiemdziesiąt osób, w tym turyści z dziećmi. Jak na marzec to jest dużo. Byli nawet Czesi. Mówili, że na granicy nikt ich nie kontrolował - opowiada Elżbieta Szumska, właścicielka złotostockiej kopalni.

Również Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie, udostępniająca fragment wyrobisk ćwiczebnych na polu Piast KWK Nowa Ruda, jest otwarta.

- Do niedzieli na pewno jesteśmy czynni - powiedziała Barbara Korbas z Dawnej Kopalni.

Z zupełnie innych powodów nieczynna jest do odwołania podziemna kopalnia piasku Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim. Tam powodem są prace remontowe związane z wymianą obudowy drewnianej chodnika, którym odbywał się ruch turystyczny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.