Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.95 USD (-0.01%)

Srebro

85.76 USD (+0.45%)

Ropa naftowa

98.65 USD (+1.83%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.95 USD (-0.01%)

Srebro

85.76 USD (+0.45%)

Ropa naftowa

98.65 USD (+1.83%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Podstawowym celem zawartej umowy jest wymiana doświadczeń, lecz nie tylko

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Piotr Litwa, prezes WUG oraz Paweł Urbańczyk, prezes UDT, zawierają porozumienie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz Paweł Urbańczyk, prezes Urzędu Dozoru Technicznego, podpisali 20 maja porozumienie o współpracy.

Obie instytucje – jak napisano w preambule porozumienia - mają na względzie potrzebę ustalenia skutecznych mechanizmów zapewniających efektywność działań służących eliminowaniu zagrożeń dla życia i zdrowia, mienia oraz środowiska.

-  Chcemy wymieniać doświadczenia, ale w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia emisji metanu Prezes Wyższego Urzędu Górniczego zyskał dodatkowe kompetencje. Zakres zadań dla WUG związany jest m.in. z  urządzeniami nadzorowanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Z pewnością pojawią się wspólne problemy, które trzeba będzie rozwiązywać. UDT dysponuje szerokim zapleczem nie tylko inspektorów, ale też dysponuje laboratoriami specjalistycznymi, wykonuje ekspertyzy. To wszystko może być nam bardzo pomocne – przyznał Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Z górnictwem współpracujemy nie od dziś, łączy nas bezpieczeństwo techniczne urządzeń i to jest ten wspólny mianownik. Chcemy wymieniać doświadczenia w zakresie  kompetencji i nawiązać współpracę w zakresie szkoleń. Porozumienie zakłada ponadto współpracę w zakresie bezpiecznej eksploatacji urządzeń i dopuszczaniu ich do eksploatacji – podkreślił prezes Paweł Urbańczyk

Porozumienie podpisano w trakcie konferencji „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”, która odbywa się w dniach 20-21 maja w Wiśle.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.