Podlaskie: pierwsze pozwolenia na budowę mostu energetycznego

W pierwszych podlaskich gminach: Puńsk i Sejny można już budować linię z Ełku do granicy polsko-litewskiej, będącą elementem mostu energetycznego Polska-Litwa. Wojewoda wydał pozwolenia na budowę.

Cała linia Ełk - granica państwa będzie przebiegać przez 10 gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Są już pozwolenia na budowę w gminach: Ełk, Olecko i Wieliczki w Warmińsko-Mazurskiem. W tych mazurskich gminach w pierwszym kwartale 2014 r., po uprawomocnieniu się pozwoleń, powinna się rozpocząć budowa, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne - poinformował w poniedziałek, 9 grudnia, rzecznik prasowy inwestycji Jacek Miciński.

Inwestor ma pozwolenia na budowę na jedną trzecią całej trasy - ok. 40 km. Cała linia będzie miała ok. 111 km. Jej początkiem będzie stacja elektroenergetyczna w Nowej Wsi Ełckiej (Warmińsko-Mazurskie).

Decyzje ws. pozwoleń na budowę w gminach Puńsk i Sejny wydał wojewoda podlaski. - Już niebawem będziemy składać kolejne wnioski o pozwolenia na budowę - poinformował cytowany w komunikacie Jerzy Dziepak z firmy ELTEL Networks Rzeszów, odpowiedzialny za realizację całej inwestycji. Są też porozumienia z większością właścicieli gruntów ws. udostępnienia terenu. - W stosunku do nieruchomości, których właściciele nie godzą się na budowę, trwają postępowania administracyjne - dodał Miciński.

W Podlaskiem gmina Bakałarzewo jako jedyna nie dokończyła procedury wprowadzenia linii do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a to konieczne, by inwestycja mogła być realizowana. Przeprowadza to za nią wojewoda podlaski. Prace trwają.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł; po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich ma być przeprowadzonych w 2014 r.

Most energetyczny Polska-Litwa ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce. Jak wcześniej informowano, realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. 

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej 70 tys. etatów. Trend spadkowy przyspiesza

W kwietniu 2025 r. w polskim górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych było 69 199 osób, co oznacza spadek o kolejne 500 etatów w porównaniu z marcem. Jak informowaliśmy, branża po raz pierwszy w historii spadła poniżej symbolicznej granicy 70 tysięcy pracowników. Trend redukcji zatrudnienia utrzymuje się i nabiera tempa.