Podkarpackie: Na konferencji w Rzeszowie m.in. o bezpieczeństwie energetycznym

fot: Krystian Krawczyk

Inwestycje są prowadzone na wszystkich poziomach napięć

fot: Krystian Krawczyk

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski w dobie transformacji jest najważniejsze - podkreślali uczestnicy panelu, który odbył się w trakcie konferencji naukowej w Rzeszowie. Konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do wtorku.

Jednym z panelistów był prezes PERN Igor Wasilewski, który podkreślił, że "zielony ład" dotyczyć będzie również ropy naftowej.

- W związku z tym mamy świadomość zmian, które zachodzą i są przed nami. To nie będzie działo się nagle i skokow, tylko, tak jak w przypadku węgla, będzie zakreślony pewien horyzont czasowy tych zmian - powiedział.

Według Wasilewskiego, zużycie paliw w naszym kraju będzie stabilne i - jak ocenił - w ciągu 10 lat będzie wzrastało o ok. 1-2 proc. - To pokazuje, że jeszcze mamy możliwość przygotowania się do tych zmian. To daje nam pewną szansą - dodał.

Zaznaczył przy tym, że zmiany są nieuniknione i PERN musi być na nie przygotowany. - Już staramy się być bardziej zieloni, np. budujemy instalacje fotowoltaiczne na naszych bazach - powiedział prezes PERN.

Wasilewski mówił również, że obecnie rozbudowywane są zbiorniki paliwowe na wybrzeżu. Rozbudowywany jest również terminal naftowy w Gdańsku - inwestycja ma się zakończyć w tym roku. - To nasz pomysł na polski hub naftowy w Gdańsku, po to żeby nasi klienci - Orlen, Lotos - sprowadzali różne gatunki ropy z różnych kierunków - powiedział.

Prezes PERN zapowiedział również, że według planów za cztery lata gotowa ma być druga nitka rurociągu pomorskiego z północy na południe kraju. - Ta inwestycja to będzie bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa. Być może będziemy sprzedawać dzięki niej paliwo Białorusi na kierunku Gdańsk-Płock-Adamowo - powiedział Wasilewski.

Z kolei inny uczestnik panelu dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych Leszek Jesień mówił m.in. o planach budowy w Polsce kolejnych bloków energetycznych, w tym elektrowni atomowej. Jego zdaniem te inwestycje powinny zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Te plany i te inwestycje wyglądają bardzo racjonalnie i mieszczą się w nurcie współczesnego myślenia o elektroenergetyce - mówił.

W ocenie Jesienia, polski plan energetyczny do 2040/2050 r. wygląda tak, że w 1/3 będziemy pozyskiwać energię z wiatru, 1/3 z fotowoltaiki i 1/3 pochodzić będzie z atomu. Jego zdaniem ten plan powinien "sprawnie funkcjonować".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.