Pod auspicjami państwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach Czesi zaprezentowali m.in. urządzenia elektroniczne służące do pomiaru wartości opałowej węgla, automatycznego pobierania jego próbek z wagonów i ciężarówek oraz oznaczania wartości popiołu w węglu. Są one projektowane przez niewielką firmę Enelex z Chvaletic pod Pragą

fot: Jarosław Galusek/ARC

Katowice, Donieck i Nowokuźnieck - to trzy miasta, które organizują targi górnicze w Europie. Inż. Jirzi Szarzec, dyrektor zarządzający Czeskiej Techniki Wydobywczej (CDT), zwykł żartować, że nieobecność na każdej z tych imprez może być odebrana przez środowisko jako co najmniej "podejrzana".

Czeska Technika Wydobywcza ma charakter stowarzyszenia, zrzeszającego 14 firm produkujących maszyny i urządzenia oraz świadczących usługi dla górnictwa. W jej szeregach działają m.in. znani w świecie producenci spod znaku Enelex, INCO czy Ferrit.

- Wspólnie zdobywamy rynki i promujemy się za granicą. Przynosi to konkretne korzyści w postaci kontraktów. Razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, bo w ten sposób zakres naszych możliwości jest szerszy. Nie wchodzimy sobie również w drogę, ponieważ każda firma ma swoją konkretną specjalizację. Nasze usługi są kompleksowe, od projektu do realizacji całego przedsięwzięcia - wyjaśnia Jirzi Szarzec.

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach Czesi zaprezentowali m.in. urządzenia elektroniczne służące do pomiaru wartości opałowej węgla, automatycznego pobierania jego próbek z wagonów i ciężarówek oraz oznaczania wartości popiołu w węglu. Są one projektowane przez niewielką firmę Enelex z Chvaletic pod Pragą. Spółka specjalizuje się m.in. w systemach termowizyjnych, mających szerokie zastosowanie w ochronie przeciwpożarowej składów węgla, przenośników taśmowych i zabezpieczaniu różnych procesów technologicznych w górnictwie.

- Dwadzieścia lat działalności pozwoliło nam na zebranie wystarczającego doświadczenia, aby móc konkurować na rynkach całego świata. Znaczną część produkcji eksportujemy na Ukrainę. Naszą ambicją jest zdobywanie rynków wschodnich. Promujemy się w Katowicach, bo to jedne z największych targów w branży - mówił Libor Vacek, członek zarządu spółki.

Warto dodać, że obecnie Enelex zatrudnia zaledwie 18 osób, w większości projektantów. Produkcja podzespołów i konkretnych urządzeń zlecana jest firmom działającym w regionie.

Jedną z czołowych firm zrzeszonych w CDT jest spółka INCO, wyspecjalizowana w produkcji i montażu urządzeń transportu pionowego dla górnictwa.

- Na rynku rosyjskim mamy pozycję lidera w tej specjalności, ale interesuje nas nie tylko górnictwo węgla kamiennego. Kooperujemy z kopalniami miedzi, rud żelaza, uranu i soli. Otwierają się przed nami rynki chiński i turecki - podkreśla inż. Antonin Jarosz, dyrektor generalny spółki INCO.

Spółka ma za sobą wiele inwestycji także w Polsce, m.in. w kopalniach Marcel, Jas-Mos i Zofiówka. Jednak spadająca liczba inwestycji zarówno w czeskim, jak i polskim górnictwie wymusza poszukiwanie nowych partnerów poza Europą.

- Naszym celem są przede wszystkim wschodzące rynki Azji. W Chinach czy Indiach można zrobić wielki biznes na górnictwie, ale zdobyć sobie zaufanie tamtejszych partnerów jest bardzo trudno. W wielu przypadkach do zawarcia pierwszego kontraktu dochodzi nawet po 5-6 latach od momentu rozpoczęcia rozmów handlowych. Tam liczy się partner z dobrymi referencjami, sprawdzony i najlepiej z gwarancjami państwa. W dużym zakresie pomaga nam spełnić te wymogi Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz państwowa agencja CzechTrade. Barwy narodowe to istotny element naszego marketingu, wystroju wystaw i prezentacji - wraca uwagę Jirzi Szarzec.

Warto również podkreślić fakt, że w CDT znalazło się miejsce także dla VSB - Uniwersytetu Technicznego - Wyższej Szkoły Górniczej w Ostrawie. To właśnie synergia nauki i biznesu ma pomóc w kształtowaniu nowego oblicza czeskiej branży okołogórniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.