– Systematycznie zwiększamy nakłady na bezpieczeństwo, więc i w przyszłym roku wydatki będą większe – mówi Zbigniew Madej, rzecznik największej spółki Kompanii Węglowej, do której należy Halemba.
W przeliczeniu na pracownika najwięcej na BHP wydaje Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudniająca ok. 22 tys. ludzi (ponad 20 tys. zł). Dalej są zatrudniający ok. 20 tys. ludzi Katowicki Holding Węglowy (ok. 16 tys. zł) i zatrudniająca 63 tys. ludzi KW (ok. 13,5 tys.) - napisała w piątek \"Rzeczpospolita\".
– Kilka lat temu udało się ujednolicić obliczanie nakładów na BHP. Czy to, co wydają spółki, wystarcza? Gdy 70 proc. wypadków to efekt błędów ludzkich, trudno mówić o niedoinwestowaniu bezpieczeństwa – mówi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Często winna jest natura – w środę w Rydułtowach doszło do wstrząsu górotworu. Ewakuowano 250 osób. Do najtragiczniejszego w tym roku wypadku, spowodowanego jak w Halembie przez metan, doszło w czerwcu w Borynii – zginęło sześciu górników.
W ciągu trzech kwartałów było 2122 wypadków – to mniej niż w analogicznym okresie 2007 r. Ale były tragiczniejsze. W 30 kopalniach węgla kamiennego zginęły 22 osoby – o sześć więcej niż w całym 2007 r. – Jeśli chcemy utrzymać wydobycie, wydatki na BHP muszą wzrastać, bo zagrożeń jest więcej. Zwiększa się m.in. wydzielanie metanu – zauważa Piotr Litwa.
Zdaniem Joanny Kitowskiej, rzeczniczki Ergo Hestii, wypadek w Halembie zostanie uwzględniony w nowych umowach z kopalniami. Powód?
– Stare się kończą, a podczas ich trwania nie mógł być uwzględniony – tłumaczy. – W nowych wyliczeniach cen reasekuratorzy wezmą go pod uwagę, bo w ubiegłym roku ponieśli bardzo duże straty.
Wydatki kopalń na BHP i ubezpieczenia rosną i będą rosły. Dlatego, że reasekuratorzy zapowiadają wyższe składki w 2009 r.
Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli
Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.