Platforma Zdalnej Edukacji dla Studentów Politechniki Ślaskiej

1585312255 politechnika pustka arc

fot: ARC/PŚl.

ale wykładowe opustoszały, a cisza na uczelnianych korytarzach świadczy o nadzwyczajnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia

fot: ARC/PŚl.

Zagrożenie rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 spowodowało, że na wszystkich polskich uczelniach począwszy od 12 marca br. do Świąt Wielkanocnych zawieszeniu uległy wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzone w tradycyjnej formie. Tak też stało się na Politechnice Śląskiej, uczelni badawczej, kształcącej m.in. kadry inżynierskie dla górnictwa.

Sale wykładowe opustoszały, a cisza na uczelnianych korytarzach świadczy o nadzwyczajnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia.

– W celu minimalizacji zagrożenia epidemicznego przebywanie pracowników i studentów na terenie uczelni zostało ograniczone tylko do niezbędnych przypadków, a wszelka praca naukowa i badawcza odbywa się zdalnie – wyjaśnia dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Począwszy od 16 marca br. część zajęć prowadzonych przez kadrą dydaktyczno-naukową odbywa się z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej dotyczy to wszystkich wykładów oraz części innych form zajęć. Studentom ogłoszono, które z nich będą prowadzone w sposób zdalny.

Podstawowym sposobem przekazywania studentom informacji i materiałów związanych z realizacją kształcenia na odległość jest funkcjonująca na Politechnice Śląskiej Platforma Zdalnej Edukacji (PZE). Materiały dydaktyczne z prawie wszystkich przedmiotów realizowanych w bieżącym semestrze (poza wychowaniem fizycznym oraz praktykami dyplomowymi) znajdują się na Platformie.

Szerokie możliwości
– Warunkiem koniecznym do uzyskania zaliczenia zajęć przez studenta jest posiadanie konta e-learningowego na Platformie i korzystanie z niej. Możliwości Platformy w zakresie realizacji zajęć na odległość są bardzo bogate – należą do nich: publikacja treści i informacji dla studentów, komunikacja i interakcja ze studentami oraz zarządzanie procesem kształcenia, ewidencjonowanie biorących udział w zajęciach, śledzenie i kontrola postępów nauczania itp. – wyjaśnia dalej prodziekan.

Nauczyciele akademiccy wciąż pracują nad dostosowaniem profilu swoich zajęć w formie odpowiedniej do zaistniałej sytuacji. W przypadku wykładów on-line istnieje szereg możliwości przekazania studentom niezbędnych treści. Wykorzystywane mogą być w tym celu prezentacje w programie PowerPoint z narracją wykładowcy lub z objaśnieniami tekstowymi. Możliwe jest również nagranie przez wykładowcę swojego wykładu prowadzonego w sali dydaktycznej. Materiały w formie nagrania wideo przekazywane są studentom za pośrednictwem Platformy Zdalnej Edukacji lub serwisu YouTube na kanale Wydziału. Wówczas studentom danej grupy udostępniany jest odpowiedni link. Wykłady mogą też być transmitowane w czasie rzeczywistym przez komunikator Skype, serwis YouTube lub w inny sposób.

Podobnie mogą być realizowane wybrane ćwiczenia tablicowe. Platforma Zdalnej Edukacji umożliwia m.in. przesyłanie zadań do samodzielnego wykonania, tworzenie quizów, testów i kontrolowanie wykonywania zadań przez studentów. Zajęcia projektowe wymagają przekazania studentom założeń i instrukcji do wykonania poszczególnych zadań projektowych, a także prowadzenia konsultacji drogą mailową lub przez komunikatory internetowe. W ramach zajęć seminaryjnych referaty przygotowywane przez studentów są przyjmowane drogą mailową lub przez PZE i konsultowane przez prowadzących. Wygłoszenie referatu musi z konieczności być przełożone na późniejszy termin.

Laboratorium musi poczekać
Największe wyzwanie – jak zgodnie podkreślają nauczyciele akademiccy – stanowią zajęcia laboratoryjne kształtujące umiejętności praktyczne. Tylko w niektórych przypadkach możliwe jest bowiem realizowanie laboratoriów w sposób zdalny. Głównie dotyczy to projektowania komputerowego i programowania.

W większości przedmiotów wykonanie ćwiczenia laboratoryjnego wymaga fizycznej obecności studenta w pracowni, dlatego ich przeprowadzenie odłożono na czas, gdy zostanie przywrócony normalny tryb odbywania zajęć.

Przypomnijmy, że Politechnika Śląska plasuje się aktualnie na 4. miejscu wśród najlepszych uczelni technicznych i 9. na liście wszystkich szkół akademickich w Polsce. Uczelnia została ponadto wybrana do elitarnego grona 10 laureatów programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Dużą popularnością cieszą się studia na kierunkach Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Automatyka i Informatyka Przemysłowa, po których ukończeniu absolwent gotowy jest do podjęcia pracy praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Dzięki zmianom, które przeprowadzono w ostatnich latach, znów rośnie liczba studentów rozpoczynających naukę na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Oferta Wydziału kierowana do maturzystów nie ogranicza się jedynie do górnictwa węgla kamiennego, ale obejmuje takie specjalności, jak geodezja górnicza, górnictwo odkrywkowe i inne, umożliwiające absolwentom zatrudnienie praktycznie na terenie całego kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.