Plany inwestycyjne spółek węglowych mają szansę na wsparcie z budżetu

To zdanie powtarzane jest jak mantra na wszystkich górniczych kongresach od kilku lat: aby wydobywać węgiel na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne kraju, branża musi zainwestować w najbliższym czasie w swój rozwój ok. 20 mld zł. Z pozyskiwaniem finansowania nadal nie jest najlepiej: środków własnych jak na lekarstwo, odpisy amortyzacyjne, w ramach których można finansować inwestycje, są znacznie niższe niż potrzeby spółek, banki wciąż stosują wobec górnictwa zasadę ograniczonego zaufania, a na pozyskanie funduszy za pośrednictwem giełdy zdecydowała się dotąd jedynie lubelska „Bogdanka”. Nie dziwi więc, że w wyścigu po wsparcie budżetowe na inwestycje początkowe wystartowali wszyscy polscy producenci węgla.


Kompania Węglowa  rekordzistką


Osiemnaście zadań inwestycyjnych w dwunastu kopalniach, o łącznej wartości 200 mln zł – to kawałek tortu, o który ubiega się Kompania Węglowa. Jak powiedział w rozmowie z „Trybuną Górniczą” Jacek Naglik, dyrektor Biura Inwestycji i Gospodarki Środkami Produkcji, liderem w wyścigu po budżetowe pieniądze może okazać się kopalnia „Knurów-Szczygłowice”, która przygotowała aż trzy projekty. Dotyczą one budowy dwóch rejonów wydobywczych (w Ruchu „Knurów” wiąże się to z eksploatacją, w Ruchu „Szczygłowice” z udostępnieniem) oraz zakładu przeróbczego. O wsparcie na budowę dwóch rejonów wydobywczych stara się też „Ziemowit”. Po dwa wnioski złożyły „Bobrek-Centrum”, „Bolesław Śmiały” i „Bielszowice”. Gdyby Kompanii Węglowej udało się uzyskać całość kwoty, o którą się stara, stanowiłoby to niebagatelny zastrzyk w tegorocznych planach finansowych firmy. Wielkość inwestycji spółki w 2010 roku oszacowana jest w planie techniczno-ekonomicznym na 830 mln zł.


Cel – megakopalnia


Wnioski Katowickiego Holdingu Węglowego dotyczą siedmiu projektów. Większość z nich wiąże się ze stworzeniem megakopalni. W ramach tego projektu nastąpi m.in. pogłębienie z 675 do 1230 m szybu „Bronisław” w Mysłowicach, który stanie się głównym ciągiem transportowo-wentylacyjnym megakopalni. Inne wnioski Holdingu dotyczą budowy i rozbudowy poziomów wydobywczych oraz uruchomienia pola rezerwowego w kopalni „Mysłowice-Wesoła” (trzy projekty), przygotowania i eksploatacji nowego frontu w istniejącym pokładzie w kopalni „Wujek” oraz przygotowania i eksploatacji frontów w istniejących pokładach w kopalni „Murcki-Staszic” (dwa projekty).


Jastrzębska stawia  na „Zofiówkę”


– Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła wnioski o dofinansowanie sześciu inwestycji, o łącznej wartości 148,4 mln zł, realizowanych w czterech kopalniach. O największą dotację ubiega się „Zofiówka”, która przedstawiła trzy projekty – wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka spółki.


Pierwszy z projektów dotyczy udostępnienia pokładów w złożu „Bzie-Dębina 2 Zachód”, drugi udostępnienia pokładów zalegających pomiędzy poziomem 900 i 1080 w macierzystym złożu kopalni. Oba przyczynią się do wydłużenia życia kopalni i utrzymania w niej obecnego poziomu zatrudnienia, do czasu uzyskania pełnej zdolności wydobywczej w nowych złożach. Trzecie ze zgłoszonych przez „Zofiówkę” zadań dotyczy modernizacji zakładu przeróbki węgla pod kątem zwiększenia jego możliwości produkcyjnych do 17 tys. ton na dobę netto.


„Budryk” stara się o środki na udostępnienie pokładów zalegających poniżej poziomu 1050 i dotarcie do zasobów najlepszej jakości węgla koksowego. Pozwoli to na funkcjonowanie kopalni po 2050 roku. Kolejną kopalnią, która wystąpiła o przyznanie wsparcia na inwestycje początkowe, jest „Pniówek”, który rozpoczął prace związane z udostępnieniem węgla w nowym złożu „Pawłowice 1”, dzięki czemu do 2049 roku utrzyma wydobycie na poziomie 13,5 tys. ton na dobę. Wniosek kopalni „Krupiński” dotyczy dofinansowania przedsięwzięcia łączącego się z udostępnieniem pokładu węgla planowanego do eksploatacji w latach 2013 – 2026.


Dwa wnioski PKW  i „Bogdanki”


Południowy Koncern Węglowy, należący do grupy Tauron, złożył w resorcie gospodarki dwa wnioski, opiewające w sumie na 44 mln zł. Chodzi o projekty zawarte w strategii rozwoju koncernu i grupy do 2020 r.: budowę szybu „Grzegorz” w zakładzie górniczym „Sobieski” w Jaworznie oraz budowę poziomu wydobywczego w zakładzie górniczym „Janina” w Libiążu. Jak informuje Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki, dwa wnioski przygotowała również sprywatyzowana „Bogdanka”.


– Projekty dotyczą naszej najważniejszej inwestycji, uruchomienia wydobycia z pola „Stefanów”, a ma to nastąpić już w przyszłym roku – wyjaśnia Zięba, wzbraniając się przed podaniem łącznej kwoty, na którą opiewają wnioski.


Wśród zadań inwestycyjnych „Bogdanki” jest rozbudowa zakładu przeróbczego oraz budowa naziemnej, 3,5-kilometrowej estakady, którą będzie transportowany węgiel z pola „Stefanów”. Koszty tego ostatniego zadania wyniosą około 120 mln zł; w sumie wartość tegorocznych inwestycji „Bogdanki” oscylować będzie wokół kwoty 800 mln zł.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.