Planowane na 15 lutego oddanie Bloku w Jaworznie do eksploatacji będzie opóźnione

fot: Kajetan Berezowski

Zmiana warunków umowy oznacza, że przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r.

fot: Kajetan Berezowski

W nowym bloku energetycznym o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w ostatniej fazie testów doszło do awarii - uszkodzenia jednego z elementów kotła - poinformował w czwartek Tauron. W efekcie planowane na 15 lutego oddanie do eksploatacji będzie opóźnione.

Jak w czwartek podała firma Rafako, którego spółka zależna E003B7 buduje blok, "podczas ostatniej fazy testów Bloku nastąpił szereg zdarzeń o charakterze obiektywnym", mających wpływ na termin przekazania bloku zamawiającemu, czyli spółce Tauron Wytwarzanie.

Tauron w komunikacie potwierdził, że doszło do uszkodzenia jednego z elementów kotła i w rezultacie nie będzie możliwe oddanie bloku do eksploatacji w ustalonym wcześniej terminie, czyli 15 lutego 2020 r.

Aktualnie trwają prace zespołu składającego się z przedstawicieli wykonawcy oraz spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron w celu ustalenia zakresu prac i czasu niezbędnego do wymiany uszkodzonych elementów - podał też Tauron.

4 lutego, po odłączeniu bloku, które miało miejsce m. in. "z powodu nadzwyczajnych okoliczności pogodowych" stwierdzono, że nastąpiło uszkodzenie jednego z elementów kotła - poinformowało Rafako. Firma dodała, że było to zdarzenie "niemożliwe do przewidzenia".

Spółka podkreśliła, że trwają analizy zespołu składającego się z przedstawicieli wykonawcy oraz zamawiającego w celu ustalenia zakresu prac i czasu niezbędnego do wymiany uszkodzonych elementów. Rafako zaznaczyło, że nowy termin oddania bloku przekaże po jego ustaleniu.

Ostatni termin zakończenia testów bloku był wyznaczony na 4 lutego. Wtedy jednak wykonawca, za pośrednictwem Rafako poinformował, że prace zostaną przedłużone "na skutek okoliczności, za które strony kontraktu nie ponoszą odpowiedzialności". Wskazano, że chodzi o "nadmiar mocy w krajowej sieci energetycznej, w efekcie którego, na polecenie Okręgowej Dyspozycji Mocy, ograniczono oraz wyłączono dostęp dla bloku do sieci". To ograniczenie, według Rafako, spowodowało "znaczące zaburzenie harmonogramu związanego z dochodzeniem do parametrów umożliwiających przejęcie bloku do eksploatacji".

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron, warte ponad 6 mld zł. Rocznie nowa jednostka może spalać ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30 proc. dwutlenku węgla mniej, co oznacza redukcję o ok. 2 mln ton rocznie, a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o przeszło 50 proc. Blok w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. Odpady po spalaniu będą wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.