Placki dyniowe z migdałami

Placki dyniowe ELC

fot: Elżbieta Cieszkowska-Łabońska

fot: Elżbieta Cieszkowska-Łabońska

Dynia obok marchwi to jedno z warzyw najbardziej zasobnych w witaminę A. Ponadto miąższ dyni zawiera witaminę C, B1 i PP. To warzywo o mało atrakcyjnym smaku, lecz bardzo przyjemnym zapachu, jest źródłem dość sporej ilości cukrów, potasu, wapnia, magnezu, żelaza oraz pektyn, dzięki czemu przeznacza się je między innymi na marmoladę i przeciery.

Dynia, dzięki swym pestkom, dostarcza nam również doskonałego oleju o lekko orzechowym smaku. Pestki dyni posiadają również niebagatelne zalety lecznicze, są bowiem środkiem moczopędnym i przeciwrobacznym. Jadalne są nie tylko miąższ dyni i pestki, ale także kwiaty i młode liście. Zarówno kwiaty, jak i miąższ były od tysięcy lat przysmakiem ludów zamieszkujących obecne terytorium Peru i Meksyku. Inkowie uważali, że kwiaty dyni są wyśmienitym afrodyzjakiem, zaś sama dynia spełniała również rolę popularnego kosmetyku. Jest wiele odmian dyni, od małych, ozdobnych, do dyń olbrzymich. Rekordowej wielkości polska dynia pochodzi ze Zdzieszowic, gdzie dzięki zabiegom ogrodniczym Jana Styry osiągnęła wagę 403,5 kg. Ale to nie największy okaz. Biciem rekordów Guinnesa w dziedzinie uprawiania dyń od lat zajmują się Amerykanie. Najlepszy wynik to obecnie 776 kilogramów! Dynie od lat fascynują ludzi swym wyglądem. Inspirują rękodzielników, malarzy i pisarzy. Bez tego zauroczenia nigdy Kopciuszek z bajki Disneya nie odjechałby karocą z przepięknej zaczarowanej dyni! I mnie zafascynowało to gigantyczne warzywo. Dla osób lubiących sobie co nieco schrupać, wymyśliłam placki z dyni z migdałami. Wobec mnogości różnych, mniej lub bardziej trafionych, przepisów na potrawy z dyni, ten do najgorszych (mam nadzieję) zaliczony nie będzie.

Składniki na 3-4 porcje:

80 dag dyni, 1-2 jaja, 3 łyżki maki pszennej, 5-7 dag migdałowych wiórków, sól, olej (najlepiej z pestek dyni), owoc granatu lub maliny, bita śmietana w sprayu.

Sposób przygotowania:

Dynię obrać ze skóry i usunąć z niej miąższ i pestki. Obrane warzywo umyć pod bieżącą zimną wodą i pokroić w długie kawałki, po czym zetrzeć je na tarce jarzynowej o średnich otworach. Potartą dynię wymieszać z jajem, mąką, wiórkami migdałowymi i solą (ćwierć łyżeczki). Na rozgrzanym oleju smażyć z obu stron na złocisty kolor niewielkie, niezbyt grube placuszki. Po odsączeniu nadmiaru tłuszczu ułożyć na talerzu, ozdobić bitą śmietaną i posypać owocami.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.

Górnicy i hutnicy na filmach sprzed 60 lat. Mamy je! Warto zobaczyć!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film zmontowany z archiwalnych nagrań TVP 3, zachęcamy do oglądania! Ma ponad 7 minut, nosi tytuł „Twarze Przemysłu” i był pokazywany podczas tegorocznej Industriady w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Polska i Niemcy udostępnią 60 tys. Biletów Przyjaźni dla młodych podróżnych

Resort infrastruktury oraz Federalne Ministerstwo Transportu Niemiec uruchamiają kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni, z którego będzie mogło skorzystać 60 tys. młodych osób w wieku od 18 do 27 lat. Każdy z krajów udostępni po 30 tys. biletów - poinformowało w środę polskie ministerstwo.

Fotografie z kopalń, hut, fabryki obrabiarek i wielu innych zakładów. Warto je zobaczyć!

Jeśli ktoś ma wolne popołudnie albo weekend, polecamy wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Można tam zwiedzić nie tylko kopalnię ćwiczebną z lat 20. ubiegłego wieku, ale i świetną wystawę „Razem dla przemysłu. Oblicza dąbrowskich zakładów w fotografii i designie”. Wystawa na pewno będzie czynna przez całe wakacje.