Płace: nie dostaną podwyżek, będą indywidualne premie

1360932649 pracownik orlen

fot: Orlen

Balin Energy jest właścicielem dwóch koncesji, uprawniających do poszukiwania złóż ropy naftowej na Morzu Bałtyckim

fot: Orlen

W PKN Orlen w 2013 r. nie będzie  podwyżek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników, będą natomiast indywidualne nagrody uznaniowe w wysokości średnio 1 tys. zł. Decyzję tę krytykują związkowcy.

Według Krzysztofa Barcikowskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, zarządzenie pracodawcy o braku podwyżek i wysokości nagród indywidualnych oznacza faktycznie spadek wynagrodzeń w płockim koncernie w porównaniu do 2012 r.

ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego to największa w PKN Orlen organizacja związkowa.

W zarządzeniu podpisanym przez prezesa PKN Orlen Jacka Krawca ustalono, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń zasadniczych w PKN Orlen w 2013 r. wyniesie 0 proc., a wysokość nagród indywidualnych, uzależnionych od wyników oceny rocznej pracownika, wyniesie średnio 1 tys. zł. Uzasadniono to dbałością o zachowanie kondycji finansowej spółki "w kontekście niepewnej sytuacji makroekonomicznej oraz planowanych projektów rozwojowych, wpływających na utrzymanie stabilnego poziomu zatrudnienia".

W zarządzeniu zaznaczono, że wzrost średniego wynagrodzenia pracowników PKN Orlen w latach 2009-12 znacząco przekraczał poziom inflacji, a aktualny poziom wynagrodzeń znacząco przekracza tam średni poziom wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Zdaniem Barcikowskiego, zapis zarządzenia o wysokości nagród indywidualnych "powoduje nie wzrost płac, nie zamrożenie płac, a realny spadek wynagrodzeń dla zdecydowanej większości pracowników".

- W zakładzie się zagotowało. W roku następującym po rekordowo wysokich zyskach spółki, pracownicy na taką "troskę" nie zasłużyli - powiedział PAP Barcikowski.

Przypomniał, że w 2012 r. każdemu pracownikowi PKN Orlen wypłacono nagrody jednorazowe w łącznej kwocie 2 tys. 400 zł.

- Wskazane w obecnym rozporządzeniu nagrody opatrzono systemem dystrybucji, który skieruje je w różnych wysokościach do nie więcej niż 30 proc. zatrudnionych - podkreślił Barcikowski. - Nic nie tłumaczy tak drastycznego zlekceważenia załogi przez zarząd koncernu wydaniem zarządzenia i trudno w tej sytuacji spodziewać się wyrozumiałości pracowników - oświadczył.

Barcikowski przyznał, że na przyszły tydzień związki PKN Orlen planują spotkanie, by ustalić stanowisko w sprawie zarządzenia płacowego i podjąć ewentualne dalsze decyzje.

Wydane w piątek (8 marca) zarządzenie, to efekt braku porozumienia w negocjacjach między zarządem PKN Orlen a tamtejszymi związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac pracowników spółki w 2013 r. Negocjacje zakończyły się 28 lutego, co przy braku porozumienia oznaczało, że zgodnie z postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w PKN Orlen, do 10 marca pracodawca miał prawo wydać jednostronną decyzję o wzroście wynagrodzeń.

Biuro prasowe PKN Orlen po zakończeniu negocjacji informowało PAP, że zawarcie porozumienia płacowego nie było możliwe "z uwagi na bardzo dużą różnicę pomiędzy oczekiwaniami związków zawodowych, a akceptowalnymi przez PKN Orlen granicami wzrostu wynagrodzeń". W stanowisku tym podano, że uczestniczące w negocjacjach związki oczekiwały wzrostu wynagrodzeń od 8 tys. zł do nawet 11 tys. 250 zł rocznie na jednego pracownika, niezależnie od już istniejących zobowiązań płacowych pracodawcy.

Dwa największe związki zawodowe w PKN Orlen na zakończenie negocjacji postulowały wzrost wynagrodzenia zasadniczego każdego pracownika spółki od 1 stycznia 2013 r. o 600 zł plus nagrody jednorazowe w łącznej wysokości 2 tys. 400 zł. Według związków, w swoim ostatnim stanowisku negocjacyjnym zarząd płockiego koncernu proponował nagrody jednorazowe w wysokości 2 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.