Płace: jest porozumienie w PKN Orlen

1359006923 orlen lietuva orlenlietuva lt

fot: orlenlietuva.lt

Zysk operacyjny Orlen Lietuva w 2012 roku wyniósł 114 mln dolarów

fot: orlenlietuva.lt

Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen uzgodnili w poniedziałek (1 marca) porozumienie w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółki w 2016 r. Ustalono podwyżki: obligatoryjną oraz uznaniową do płacy zasadniczej, a także wypłatę dwóch nagród.

Porozumienie płacowe w płockim koncernie uzgodniono w piątej z kolei turze negocjacji w ostatnim możliwym terminie - zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy spółki termin zawarcia takiego porozumienia upływa z końcem lutego każdego roku.

Ostatecznie w poniedziałek wieczorem parafowano porozumienie, w którym ustalono, że obligatoryjna podwyżka wynagrodzenia dla wszystkich pracowników PKN Orlen z wyrównaniem od 1 stycznia wyniesie 200 zł, a podwyżka uznaniowa na jednego pracownika od 1 kwietnia wyniesie 100 zł. Wynegocjowano też dwie nagrody po 1500 zł - w marcu i grudniu, dla każdego zatrudnionego w spółce.

O wynegocjowanym i parafowanym przez strony negocjacji porozumieniu poinformowali PAP szefowie największych działających w płockim koncernie związków zawodowych: Bogusław Pietrzak z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen i Henryk Kleczkowski z Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność PKN Orlen. Uzgodnione porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez zarząd spółki.

Negocjacje płacowe między zarządem a związkami zawodowymi działającymi w PKN Orlen odbywają się na początku każdego roku. W ostatnich latach z efektu tych uzgodnień strona związkowa nie była jednak w pełni zadowolona. Tym razem przedstawiciele związków działających w płockim koncernie podkreślili, że obecnie wynegocjowane porozumienie jest pierwszym od dłuższego czasu, w którym uzyskano realny wzrost płacy zasadniczej pracowników, a klimat rozmów ze stroną pracodawcy, mimo różnic stanowisk i uzgodnień osiągniętych w ostatnim terminie, był o wiele lepszy niż w latach poprzednich.

- To był całkiem inny klimat, dużo lepszy. Byliśmy rzeczywistymi partnerami, a nie tak, jak w ubiegłym roku, gdy stawiano nas +pod ścianą+. Teraz tego nie było. Ta obecna atmosfera to była atmosfera pracy i negocjacji. Jest duża zmiana "na plus", także jeśli chodzi o kwoty podwyżki. Są to kwoty, które - mam nadzieję - zadowolą załogę. Poprzedni zarząd dodawał tym, którym chciał, bez negocjacji ze związkami zawodowymi. Teraz mamy zapewnienie, że tylko i wyłącznie w konsensusie i po akceptacji związków zawodowych, jako przedstawicieli załogi, będą rzeczy rozwiązywane. Także jesteśmy pełni dobrej nadziei, również na przyszłość - powiedział PAP Kleczkowski, szef Solidarności w płockim koncernie.

Podobny pogląd wyraził przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego w PKN Orlen, największej działającej tam organizacji związkowej. - Jak to w negocjacjach, ostateczny efekt to kompromis. Jeżeli chodzi o atmosferę, było zdecydowanie lepiej niż w latach poprzednich. Były teraz oczywiście jakieś rozbieżności i przekonywaliśmy się nawzajem, ale atmosfera była dobra. Ważny element to przede wszystkim wynegocjowane podwyżki do płacy zasadniczej. To takie nowe otwarcie, przełom i powrót do tych najlepszych lat w spółce. Jest też takie zrozumienie, że budżet spółki powinien być tak planowany, by podwyżki do płacy zasadniczej były uwzględniane - oświadczył Pietrzak.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie otrzymał odpowiedzi biura prasowego PKN Orlen na pytania, dotyczące negocjacji płacowych i końcowych uzgodnień.

W 2015 r. zarząd i związki zawodowe PKN Orlen ustaliły, że zamiast wzrostu płac zasadniczych nastąpi wypłata jednorazowych nagród w łącznej kwocie 3 tys. zł oraz zwiększony zostanie poziom dwóch dodatków - za pracę w systemie równoważnych norm czasu pracy o 37 zł oraz składki podstawowej na Pracowniczy Program Emerytalny opłacaną przez pracodawcę o 30 zł. Zgodnie z porozumieniem nagrody jednorazowe po 1500 zł wypłacono w marcu i w grudniu 2015 r.

W 2014 r. strony negocjacji płacowych w PKN Orlen ustaliły uznaniowy wzrost wynagrodzeń średnio o 100 zł miesięcznie na jednego pracownika oraz wypłatę - w kwietniu i grudniu - nagród jednorazowych w łącznej wysokości 3 tys. zł. Uzgodniono też kwotową waloryzację dodatków i świadczeń określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, tj. o 0,9 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.