PKW z grupy Tauron zmniejszy w tym roku wydobycie węgla

Z powodu trudności geologicznych w kopalni Sobieski w Jaworznie, Południowy Koncern Węglowy z grupy energetycznej Tauron zmniejszy w tym roku wydobycie węgla. W przyszłym roku sytuacja ma wrócić do normy - podał prezes koncernu, Andrzej Szymkiewicz.

Zaniepokojenie zmniejszonym wydobyciem i związanym z tym spadkiem przychodów wyrażały w ubiegłym tygodniu działające w koncernie związki zawodowe, które zwróciły się w tej sprawie do szefa rady nadzorczej firmy.

- Wydobycie z dziewięciu miesięcy tego roku jest o ok. 20 proc. niższe od zakładanego. Oznacza to, że wydobyto ok. 800 tys. ton węgla mniej niż planowano. Taki spadek wydobycia oznacza spadek przychodów. To może mieć wpływ na opóźnienie realizacji dwóch ważnych i niezbędnych inwestycji w kopalniach - skomentował szef Solidarności w koncernie, Waldemar Sopata.

Prezes firmy, Andrzej Szymkiewicz, potwierdził w poniedziałek, że z powodu trudności górniczo-geologicznych, na jakie natrafiono w kopalni Sobieski w Jaworznie, tegoroczne wydobycie będzie mniejsze od planowanego. Nie podał konkretnych danych, tłumacząc to obostrzeniami informacyjnymi giełdowego Tauronu.

- Na jednej ze ścian wydobywczych mamy sytuację, która nie zdarzyła się w tym zakładzie w ciągu minionych 25 lat. Wynika to z przyczyn geologicznych. Pracujemy w trudnych warunkach górniczo-geologicznych, jednak rozmiar uskoku w tym rejonie zaskoczył nas - powiedział prezes.

Szymkiewicz dodał, że obecnie "kopalnia zaczyna pomału wychodzić na prostą, a następny rok jest niezagrożony". - Traktujemy to nie jako sytuację trwałą, ale sporadyczną - jako odchylenie od trendu, który w obu naszych zakładach jest pozytywny - powiedział prezes.

Jego zdaniem, trudno obecnie przesądzać, jak obniżenie wydobycia wpłynie na tegoroczne wyniki finansowe spółki. W poprzednich latach koncern notował zyski.

Prezes zapewnił, że kłopoty w Sobieskim nie rzutują negatywnie na załogę firmy. Obawiają się tego związkowcy, według których "sytuacja jest bardzo zła, a w najbliższym czasie, przy takim zarządzaniu, może stać się dramatyczna" - napisali do szefa rady nadzorczej PKW.

Koncern tworzą zakłady górnicze Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu (Małopolska). 1 lipca 2005 r. kopalnie połączono w Południowy Koncern Węglowy. Jego roczne wydobycie (ok. 4,5-5,5 mln ton) to ok. 5-7,5 proc. krajowej produkcji węgla. Firma ma ok. 20 proc. krajowych zasobów tego surowca. Żywotność kopalń PKW szacowana jest na kilkadziesiąt lat.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.