PKP porozumiało się z PGE, spółki podpisały list intencyjny dotyczący instalacji fotowoltaicznych

fot: Maciej Dorosiński

- Wypracowany model zarządzania rynkiem mocy zapewni efekt synergii, tym samym optymalny poziom korzyści dla całej Grupy PGE, a także ograniczy koszty dostaw dla operatora systemu przesyłowego - stwierdził prezes PGE Henryk Baranowski

fot: Maciej Dorosiński

PGE podpisała z PKP w środę, 4 września, w Krynicy list intencyjny ws. budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach kolejowych. Pierwsze grunty zostały już wstępnie wyselekcjonowane. PGE jest też zainteresowana zakupem energii z tych źródeł.

PKP są jednym z największych właścicieli nieruchomości w kraju, dysponują ok. 100 tys. ha gruntów. PGE interesuje się terenami w województwach śląskim, łódzkim, podlaskim i podkarpackim. Najlepsze lokalizacje ma wytypować zespół ekspertów z obydwu spółek.

Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na budowę pierwszej instalacji zostanie podpisana nie później niż w I kwartale 2020 r.

- Już dziś mamy 130 hektarów zweryfikowanych pozytywnie - zaznaczył prezes PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński.

- Na takiej powierzchni można zbudować 60-70 MW mocy fotowoltaicznych - dodał.

Obecny przy podpisaniu listu wiceminister energii Adam Gawęda ocenił, że w ten sposób można z jednej strony wykorzystać duży potencjał nieruchomości, a z drugiej - budować zieloną energetykę, która jest bardzo potrzebna.

- To doskonale wpisuje się w naszą politykę energetyczną - podkreślił.

Prezes PGE Henryk Baranowski podkreślił, że taki projekt pomoże osiągnąć strategiczne cele spółki.

- Celem PGE jest dywersyfikacja wytwarzania. Kończymy duże projekty w energetyce konwencjonalnej, ale chcemy mieć zrównoważony miks energetyczny i w 2030 r. osiągnąć 25 proc. udziału w krajowej produkcji z OZE - mówił.

- Udało się rozpocząć proces, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy do zrealizowania - ocenił prezes PKP Krzysztof Mamiński.

Jak mówił, spółce stawiano zarzuty, że jej nieruchomości nie są zbyt efektywnie wykorzystywane.

- Wspólnie znaleźliśmy koncept, który wpisuje się w najlepsze trendy, związane z zielona energią - zaznaczył.

Mówiąc o harmonogramie budowy prezes PGE EO wskazał, że jest on uzależniony od wyników aukcji, w których wystartują instalacje. Po wygranej aukcji są 24 miesiące na budowę - przypomniał Sekściński.

- Jeżeli zdecydujemy się na bezpośrednie kontrakty sprzedaży energii (PPA) to ten harmonogram może wyglądać inaczej - dodał.

Przypomniał, że proces przygotowań takich dużych projektów trwa ok. 1,5 roku, a budowa - kolejne 1,5 roku.

- Stąd 2022-2023 r. to realny terminu uruchomienia" - ocenił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.