PKP Energetyka: usuwanie uchybień wskazanych przez UTK

fot: ARC

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku

fot: ARC

PKP Energetyka usunęła 7 z 12 uchybień, jakie wykazała kontrola Urzędu Transportu Kolejowego - powiedział dziennikarzom w środę prezes spółki Wojciech Orzech. Na początku lipca br. UTK wszczął po kontroli procedurę cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa PKP Energetyce.

Certyfikat bezpieczeństwa to dokument wydawany przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na okres 5 lat. Potwierdza ustanowienie przez przewoźnika kolejowego systemu zarządzania bezpieczeństwem oraz zdolność spełniania przez niego wymagań bezpieczeństwa zawartych w technicznych specyfikacjach interoperacyjności i innych przepisach prawa wspólnotowego i prawa krajowego.

Certyfikat uprawnia przewoźnika do dostępu do infrastruktury kolejowej i świadczenia usług trakcyjnych. Cofnięcie certyfikatu uniemożliwia prowadzenie dotychczasowej działalności. PKP Energetyka ma ważny certyfikat bezpieczeństwa do 2019 r.

Orzech powiedział, że kontrola UTK wskazała 12 uchybień, które dotyczyły m.in. kwestii proceduralnych, tj. aktualizacji dokumentacji i instrukcji wewnętrznych do nowej struktury organizacyjnej oraz nowego otoczenia prawnego. Pełnomocnik zarządu ds. bezpieczeństwa ruchu kolejowego, Marcin Zalewski poinformował, że kontrola UTK dotyczyła dwóch obszarów; systemu zarządzania utrzymaniem i systemu zarządzania bezpieczeństwem.

- Według stanu na dziś siedem uchybień już zostało naprawionych. Pozostałe nie wpływają na bieżącą działalność spółki - podkreślił Orzech.

Zalewski dodał, że spółka pozostałe nieprawidłowości chce usunąć do końca roku.

- Będziemy się jednak starać zrobić to jeszcze szybciej" - dodał.

Zastrzeżenia UTK dotyczą m.in. dokumentów, które spółka musi przystosować do zamian prawa i własnego systemu zarządzania.

- Mamy pakiet instrukcji dotyczący ruchu kolejowego, jest pakiet kilkunastu instrukcji i jesteśmy w trakcie zmian, aktualizacji tych instrukcji do nowej struktury organizacyjnej, jak i do nowego otoczenia prawnego i zadeklarowaliśmy, że zrobimy to do końca roku.

Prezes spółki podkreślił, że odebranie certyfikatu bezpieczeństwa uznaje za "nieprawdopodobne".

- W mojej ocenie nie ma żadnych podstaw dla wszczęcia tego postępowania. W związku z tym uznaję ten scenariusz za nieprawdopodobny. Rozważanie takiego scenariusza, gdzie w związku z pięcioma aktywnymi uchybieniami następuje decyzja, która grozi paraliżem kolei w Polsce wydaje mi się nierealne.

PKP Energetyka jest dostawcą energii elektrycznej niezbędnej do zasilania sieci trakcyjnej PKP PLK. Zajmuje się także utrzymaniem i modernizacją urządzeń elektrycznej trakcji kolejowej.
Polskie Koleje Państwowe we wrześniu 2015 r. sprzedały 100 proc. akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Ustalona cena wyniosła 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki, dało 1,41 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.