PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

1535005207 rafineria trzebinia wikipedia pawel pawlowski ccby sa30

fot: wikipedia Paweł Pawłowski (CC BY-SA 3.0)

Spółka posiada zakłady w Jedliczu na Rzeszowszczyźnie i biorafinerię w Trzebini (na zdj.)

fot: wikipedia Paweł Pawłowski (CC BY-SA 3.0)

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.

To kolejna inicjatywa, która zgodnie ze strategią Orlen2030 przybliża koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wspiera transformację energetyczną w Polsce - napisano w komunikacie.

Jak dodano, biometan ma podobne parametry jakościowe jak gaz ziemny, ale produkowany jest z odpadów organicznych. Jego zużycie ogranicza więc wykorzystywanie innych paliw kopalnych. Biometan może służyć jako paliwo do produkcji m.in. biowodoru i być wykorzystywany w transporcie - oceniono.

- Kładziemy mocny nacisk na nowe, perspektywiczne obszary i konsekwentnie budujemy efektywny system odnawialnych źródeł energii. Zgodnie ze strategią będzie on oparty m.in. na rozwoju branży biometanu. Dostrzegamy jego duży potencjał i w pełni chcemy go wykorzystać, dlatego zaimportowaliśmy certyfikowany biometan w ramach działań pilotażowych i konsekwentnie prowadzimy inwestycje, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam także jego produkcję. Podejmowane działania są elementem transformacji energetycznej i wpisują się w realizację naszych celów przechodzenia na paliwa nisko- i zeroemisyjne - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji przesłanej przez koncern.

Jak napisano w komunikacie podejmowane przez koncern działania mają przyczynić się do wzrostu wykorzystania w Polsce biogazu i biometanu, a co za tym idzie zwiększenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych. Zaimportowany biometan został kupiony od spółki RWE Supply & Trading i będzie wykorzystany na potrzeby PKN Orlen.

W Grupie Orlen kompetencje w obszarze biometanu rozwijane są również poprzez spółkę Orlen Południe. Nabyła ona już trzy biogazownie rolnicze, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany przyjazny środowisku biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce. Jednocześnie Orlen Południe wspólnie z PGNiG złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni - czytamy.

Jak dodano, PKN Orlen podpisał także porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, a także przedstawicielami m.in. inwestorów, organizacji branżowych i jednostek naukowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.