PKN Orlen: szykują się do zmiany systemu brygadowego

fot: ARC

W tegorocznym zestawieniu wartość marki Orlen wyceniono na kwotę 3,8 mld zł

fot: ARC

Zarząd PKN Orlen poinformował w środę (26 listopada) działające tam związki zawodowe o rozpoczęciu przygotowań do wdrożenia czterobrygadowego systemu czasu pracy - podał płocki koncern. Nowy system ma umożliwić m.in. optymalizację zatrudnienia w spółce.

Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego zamiast obowiązującego obecnie pięciobrygadowego 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców z grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu oraz włocławskiego Anwilu.

"Zarząd PKN Orlen przedstawił dziś reprezentantom organizacji związkowych wyniki analiz ekonomicznych, dotyczących organizacji pracy zakładu produkcyjnego w Płocku i spółek grupy Orlen oraz poinformował o rozpoczęciu przygotowań do wdrożenia czterobrygadowego systemu pracy" - poinformowało w środę biuro prasowe płockiego koncernu.

W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, ma przyczynić się m.in. do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku zidentyfikowano 184 nadprogramowe stanowiska w układzie czterobrygadowym.

Według biura prasowego płockiego koncernu, od poniedziałku rozpoczną się rozmowy ze związkami "o porozumieniu restrukturyzacyjnym, zgodnie z regulacjami wewnętrznymi", a "kolejne spotkania i ustalenia toczyć się będą w ramach tego procesu".

Jak poinformował Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, największego działającego w tej spółce, wprowadzenie czterobrygadowego czasu pracy miałoby nastąpić od 1 stycznia 2015 r. - Taka informacja padła już oficjalnie podczas środowego spotkania - wyjaśnił.

Pietrzak zaznaczył, że o przystąpieniu do dalszych rozmów w sprawie zmiany systemu brygadowego zarząd jego związku zdecyduje na początku przyszłego tygodnia.

- Wtedy określimy się, czy siadamy do rozmów, czy nie siadamy i bronimy systemu pięciobrygadowego - dodał.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 20 proc. W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej, pracuje w sumie 3 tys. 120 osób.

W ocenie związków zmiana doprowadziłaby do zmniejszenia liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście z obecnego systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy. To z kolei - twierdzą związki - stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.

Jak zaznaczył PKN Orlen, rozpoczęte w środę rozmowy ze związkami zawodowymi "mają na celu ustalenie limitu redukcji oraz zainicjowanie ustaleń, co do programu zachęt do dobrowolnych odejść (z pracy), przy czym każda ze spółek grupy objętych restrukturyzacją będzie kształtowała finalną formułę rozwiązania umów adekwatnie do swoich możliwości formalnych i finansowych".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.