PKN Orlen: Siewierz ma ładowarkę aut elektrycznych

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

Pierwsza ładowarka aut elektrycznych na stacji paliw PKN Orlen została zlokalizowana w Siewierzu przy trasie Katowice-Warszawa. Spółka rozpoczęła w ten sposób montaż ładowarek w ramach projektu inwestycyjnego, który do końca 2019 r. przewiduje powstanie 50 takich punktów.

Informując w poniedziałek, 10 grudnia, o pierwszej ładowarce samochodów elektrycznych na swej stacji, PKN Orlen przypomniał, że docelowo zamierza uruchomić 150 podobnych punktów ładowania, które zlokalizowane będą w miastach i przy trasach tranzytowych.

"W tym roku uruchomionych zostanie jeszcze kilka punktów ładowania, które na pierwszym etapie projektu dostępne będą bezpłatnie" - zapowiedział PKN Orlen. Zaznaczył przy tym, iż do końca pierwszego kwartału 2019 r. planuje oddać do użytku co najmniej 20 stacji szybkiego ładowania, o mocy 50 i 100 kW, zlokalizowanych na swych stacjach paliwowych.

- Paliwa alternatywne są jednym z najważniejszych trendów nowej mobilności. Jako największa firma paliwowa w Europie Środkowo-Wschodniej musimy dobrze przygotować się na wyzwania z tym związane - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- Dziś, po okresie wymagających przygotowań i współpracy z wieloma podmiotami, widzimy efekty projektu inwestycyjnego, który pozwoli nam zająć bardzo silną pozycję w tym segmencie rynku. To ważny krok, szczególnie biorąc pod uwagę, że jesteśmy jednym z największych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, a nasze produkty petrochemiczne rozwijamy również z myślą o elektromobilności - dodał.

PKN Orlen wyjaśnił, iż jego stacje ładowania samochodów elektrycznych "będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym".

"W 150 lokalizacjach na stacjach paliw znajdą się ładowarki o mocy 50, 100 i 150 kW, które będą przeznaczone zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV), dając możliwość jednoczesnego ładowania do 3 pojazdów" - podkreślił koncern. Według niego, "moc dla każdego ze stanowisk będzie dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu".

PKN Orlen wyliczył, iż do końca pierwszego kwartału 2019 r. uruchomi stacje szybkiego ładowania auy elektrycznych na stacjachm.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Rybniku, Bytomiu, Częstochowie i Dąbrowie Górniczej, a także na MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych) Sędzinko i Zalesie przy A2 oraz Aleksandrowice, Morawica, Góra Św. Anny i Wysoka przy A4.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.