PKN Orlen: Krawiec za sprzedażą Anwilu i konsolidacją sektora energetyki

Dariusz J Krawiec orlen pl

fot: orlen.pl

Dariusz Jacek Krawiec, obecnie wiceprezes PKN Orlen

fot: orlen.pl

Powołany w czwartek na nowego prezesa PKN Orlen Jacek Krawiec opowiada się za sprzedażą Anwilu, uruchomieniem przez Orlen działalności wydobywczej i konsolidacją sektora energetycznego w Polsce.

- Zarząd Orlenu pracuje nad aktualną strategią, którą zamierzamy ogłosić na przełomie października i listopada - powiedział Krawiec w poniedziałek w TVN CNBC Biznes. Wtedy zostanie przedstawiona ostateczna decyzja co do sektora chemicznego i nawozowego - podała PAP.

Nowy prezes dodał, że \"chciałby, aby Orlen przekształcił się w koncern zintegrowany pionowo, a do tego potrzebne jest sensowne wejście w działalność wydobywczą\". Krawiec przyznał, że Orlen chciałby integrować się również poziomo. - A do tego niezbędny jest dalszy rozwój sektora petrochemicznego - uzasadnił prezes.

Integracja pozioma w biznesie następuje, gdy łączą się firmy o tym samym profilu działalności. Integracja pionowa to sytuacja, kiedy firma przejmuje kontrolę nad swoim dostawcą, dystrybutorem czy sprzedawcą.

Jak zaznaczył, PKN Orlen rozważa udział Anwilu w konsolidacji sektora chemicznego albo całkowite wyjście z tego sektora poprzez sprzedaż Anwilu. - Rola Orlenu powinna ograniczać się do bycia dostawcą surowców dla sektora chemicznego - dodał prezes. Według niego, taki pogląd przeważa w zarządzie i radzie nadzorczej.

Krawiec zapewnił też, że jest zwolennikiem konsolidacji spółek energetycznych na rynku krajowym. - Zanim będziemy konsolidować się regionalnie - bo o tym mówi się od 7-8 lat - to powinno dojść do konsolidacji aktywów krajowych. Zawsze będę popierał pomysł, aby Orlen stał się częścią większego koncernu energetycznego w Polsce - powiedział Krawiec.

Podkreślił, że konsolidacja przyczyniłaby się do zwiększenia wartości spółki i zlikwidowania luki w stosunku do koncernów OMV i MOL. \"Na początku 2004 roku OMV (austriacki koncern paliwowy-PAP), MOL (węgierski koncern paliwowy-PAP) i Orlen miały podobną kapitalizację, ok. 10-11 mld zł (...). Dziś OMV wart jest ok. 50 mld zł, MOL 30 mld zł, a Orlen 12-13 mld zł.\" - powiedział. Jego zdaniem, konsolidacja w polskim sektorze energetycznym przyczyniłaby się też do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Nowy prezes zwrócił uwagę, że Orlen chce prowadzić projekty wydobywcze wyłącznie z partnerami posiadającymi know-how w tej dziedzinie. Jako potencjalnych partnerów wymienił PGNiG i być może Lotos.

Do priorytetowych obszarów poszukiwań złóż surowca Krawiec zaliczył Polskę, Ukrainę, basen Morza Bałtyckiego oraz kraje Afryki Północnej. Nie wymienił zaś Kazachstanu. Pod koniec 2007 roku Orlen rozważał możliwość zakupu udziałów w kazachskich firmach zajmujących się wydobyciem ropy naftowej.

Prezes nie wykluczył też Iraku jako miejsca eksploatacji ropy naftowej, choć zaznaczył, że \"to ciężki temat\", ze względu na wysoki poziom ryzyka.

Krawiec poinformował, że w spółce trwają prace nad projektem związanym z przejęciem podmiotu wraz z koncesją. Jeśli zakończą się one sukcesem, to w ciągu pół roku Orlen mógłby rozpocząć działalność wydobywczą.

Nowy prezes PKN Orlen nie jest skłonny sprzedawać posiadanych przez płocki koncern stacji benzynowych w północnych Niemczech, bo ich wyniki są coraz bardziej satysfakcjonujące. - Przeważający pogląd jest taki, żeby rozwijać sieć w Niemczech północnych, tak aby osiągnąć 10-proc. udział w tamtejszym rynku - powiedział Krawiec. Obecnie udział stacji należących do PKN Orlen w północnych Niemczech wynosi 7 proc.

Pod koniec 2002 r. Orlen przejął w Niemczech 494 stacje. \"Sieć sprzedaży w Niemczech jak dotychczas nie generuje zakładanych w momencie zakupu wyników finansowych\" - czytamy na stronie Orlenu. Jednak w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż detaliczna paliw na niemieckich stacjach Orlenu wzrosła o 9 proc.

Prezes Krawiec zapowiedział też, że popiera pomysł Ministerstwa Gospodarki ustanowienia państwowej agencji utrzymującej obowiązkowe zapasy paliw.

Resort zapowiedział na początku września, że rozważa możliwość odpłatnego magazynowania zapasów obowiązkowych dla firm paliwowych przez agencję rządową np. przez Agencję Rezerw Materiałowych.
Anwil to największe przedsiębiorstwo branży chemicznej w Polsce, w której PKN Orlen ma ok. 85 proc. udziałów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.