PKN Orlen i NCBR chcą wspólnie wspierać innowacyjne projekty

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały list intencyjny o wspólnej organizacji i finansowaniu koncepcji konkursów grantowych o charakterze badawczo-rozwojowym. Ma to zwiększyć wdrożenia przemysłowe i innowacyjne rozwiązania w Grupie Orlen - podał koncern.

Informując o inicjatywie, PKN Orlen podkreślił, że dla NCBR współpraca z koncernem to "kolejny, duży krok" w realizacji strategii tego ośrodka, która odpowiada m.in. na politykę Europejskiego Zielonego Ładu.

"PKN Orlen oraz NCBR podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji i finansowania różnych koncepcji konkursów grantowych o charakterze badawczo-rozwojowym" - oznajmił w piątkowym, 22 stycznia, komunikacie koncern. Jak podkreślił, efektem wspólnych działań z NCBR "będzie zwiększenie skali wdrożeń przemysłowych i innowacyjnych rozwiązań w Grupie Orlen, zgodnie z przyjętą strategią Orlen2030".

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, iż Grupa Orlen aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej, dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r., a drogę do tego celu wytycza przyjęta niedawno przez koncern strategia Orlen2030 i zapisane w niej zadania. Jak wskazał, są wśród nich m.in. inwestycje w nowe technologie i innowacyjne oraz rozwiązania ekologiczne.

"Podejmując współpracę z NCBR chcemy wspierać rozwój badań w interesujących nas kierunkach, ponieważ widzimy w tym szansę na powstanie wysokiej jakości nowatorskich projektów, które będziemy mogli wdrażać, skutecznie realizując strategiczne dla przyszłości koncernu przedsięwzięcia" - oświadczył szef PKN Orlen, cytowany w komunikacie.

Według koncernu, współpraca z NCBR ma opierać się na opracowaniu i współfinansowaniu różnych formatów konkursów na projekty z zakresu B+R+I, których beneficjentami i wykonawcami będą podmioty zewnętrzne, w tym prywatne lub publiczne ze świata nauki i technologii. W informacji o tej inicjatywie zapowiedziano, że docelowy model działania, który zostanie wypracowany wspólnie w 2021 r., "będzie wspierał rozwój skali wybranych rozwiązań i wdrożenia dofinansowanych projektów".

Jak podał PKN Orlen, dla NCBR podjęta współpraca jest także ważnym elementem nowej strategii, zakładającej m.in. wzmocnienie roli tego ośrodka we wspieraniu realizacji strategicznych dla państwa projektów, takich jak transformacja energetyczna, green deal czy Polska Strategia Wodorowa. Koncern przypomniał, że NCBR, jako kluczowy ośrodek wiedzy i kompetencji w obszarze nowych technologii, rozwija rozwiązania z zakresu big data, sztucznej inteligencji, cyfryzacji czy automatyzacji.

"Doświadczenie NCBR pokazuje, że wspólne przedsięwzięcia dobrze sprawdzają się jako innowacyjne narzędzia wsparcia zarówno dla poszczególnych podmiotów, jak i całych sektorów kluczowych dla polskiej gospodarki. Dlatego chcemy w nowej formule wykorzystywać te sprawdzone mechanizmy" - powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. Ocenił przy tym, że jedną z takich aktywności jest właśnie współpraca z PKN Orlen.

"Widzimy w niej ogromne szanse na dalszy rozwój sektora paliwowo-energetycznego, zwłaszcza w kluczowym dla nas kierunku tzw. zielonych innowacji" - stwierdził dyrektor NCBR, odnosząc się do inicjatywy podjętej wraz z PKN Orlen.

Koncern przekazał, iż według jego wyliczeń, z estymacji długoterminowej dla spółek chemicznych w Europie wynika, że każda złotówka wydana na działalność B+R+I powinna długofalowo przynieść poprawę EBIDTA o 2, 3 zł. PKN Orlen przypomniał zarazem, że do 2030 r. przeznaczy ok. 3 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych - łącznie 3 mld zł - m.in. na rozwój funduszu Corporate Venture Capital oraz działalność innowacyjną i badawczo-rozwojową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.