PKN Orlen: dobre wyniki pierwszego kwartału

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

Zysk netto grupy Orlen w 1 kw. 2018 r. wyniósł 1,04 mld zł przy 2,08 mld zł w tym samym okresie 2017 r. Zysk netto PKN Orlen w 1 kw. 2018 r. osiągnął poziom 788 mln zł, gdy w analogicznym okresie 2017 r. było to 1,27 mld zł - wynika z danych finansowych spółki.

- Biorąc pod uwagę warunki makroekonomiczne w pierwszym kwartale, grupa Orlen wypracowała bardzo dobre wyniki, koncern wchodzi więc w kolejny kwartał, utrzymując silną pozycję finansową - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w czwartkowym komunikacie spółki z 26 kwietnia.

- Jesteśmy gotowi do realizacji intencji zadeklarowanych Ministerstwu Energii w sprawie grupy Lotos czy kontynuacji kluczowych inwestycji na wszystkich rynkach macierzystych, a także projektów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu i Polski - dodał prezes Obajtek.

PKN Orlen przypomniał, że w pierwszym kwartale spółka ta podpisała list intencyjny z Ministerstwem Energii w sprawie przejęcia Grupy Lotos, a także deklarację o współpracy z rządem Litwy w kontekście rozwoju spółki Orlen Lietuva, która zarządza rafinerią w Możejkach.

EBITDA LIFO grupy Orlen w 1 kw. 2018 r. wyniosła 1,89 mld zł przy 2,32 mld zł w tym samym czasie 2017 r.
"Rezultat został osiągnięty w efekcie wzrostu przerobu ropy o 8 proc., wzrostu wolumenów sprzedaży o 4 proc. oraz wyższych marż paliwowych i pozapaliwowych w detalu rok do roku" - podała spółka.

Według płockiego koncernu "segment detaliczny zanotował rekordowy kwartał", osiągając w 1 kw. 2018 r. wynik EBITDA LIFO na poziomie 464 mln zł.

Jak zaznaczyła spółka, w 1 kw. 2018 r. "odnotowano spadek modelowej marży downstream o 0,7 USD/bbl (baryłkę) liczone rok do roku, głównie w efekcie wzrostu średniej ceny ropy Brent o 13 USD/bbl rok do roku oraz umocnienie średniego kursu złotego względem USD i euro".

Według płockiego koncernu w 1 kw. 2018 r. na rynku polskim, czeskim i litewskim odnotowano wyższą konsumpcję oleju napędowego rok do roku przy jednoczesnym spadku na rynku niemieckim; z kolei konsumpcja benzyn rok do roku była wyższa w Polsce i Niemczech, przy spadkach w Czechach i na Litwie. Z danych spółki wynika, że w 1 kw. 2018 r. konsumpcja paliw w Polsce wzrosła o 6 proc. w przypadku oleju napędowego i o 5 proc. w przypadku benzyny.

PKN Orlen podkreślił, że w 1 kw. 2018 r. odnotował wzrost średniego wydobycia o 19 proc. liczone rok do roku, osiągając poziom 17,1 tys. (baryłek ekwiwalentu na dobę (boe/d)), co przełożyło się na wynik segmentu EBITDA LIFO w wysokości 68 mln zł.

Jak wyliczył płocki koncern, w Polsce zakończono wiercenie trzech otworów poszukiwawczych oraz kontynuowano analizy danych sejsmicznych; prowadzono również prace przygotowawcze do wykonania akwizycji danych sejsmicznych oraz kolejnych wierceń poszukiwawczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.