PKN Orlen: 134 mln zł zysku netto w II kwartale 2014 r.

PKN Orlen w II kwartale tego roku osiągnął zysk netto na poziomie 134 mln zł, a za sześć miesięcy - 273 mln zł bez uwzględnienia dokonanych odpisów wartości aktywów grupy spółki - podał w środę płocki koncern.

PKN Orlen poinformował, że II kwartale tego roku dokonał odpisów w wysokości 5 mld zł, które dotyczyły aktywów rafineryjnych litewskiej grupy Orlen Lietuva, czeskiej grupy Unipetrol oraz grupy Rafinerii Jedlicze, a także aktywów petrochemicznych czeskiej Spolany z grupy Anwil.

Największy udział w odpisie ma grupa Orlen Lietuva - 4,2 mld zł i segment rafineryjny grupy Unipetrol - 711 mln zł.

Jak zaznaczył PKN Orlen, odpisów dokonano po przeanalizowaniu wartości aktywów należących do grupy kapitałowej tej spółki "uwzględniając m.in. perspektywy rynkowe, parametry makroekonomiczne oraz różnice pomiędzy wartością księgową a kursem akcji koncernu".

PKN podkreślił, że w II kwartale tego roku segment downstream, czyli rafineryjny i petrochemiczny, "znajdował się pod wpływem trudnego otoczenia makro oraz przestojów remontowych w Polsce".

Wymieniając zadania inwestycyjne, PKN Orlen przypomniał o trwającej budowie bloku parowo-gazowego o mocy 463 MWe we Włocławku. Według spółki, wszystkie działania w ramach tej inwestycji, w tym realizacja przyłączy energetycznych i gazowych - PSE i Gaz-System - realizowane są zgodnie z harmonogramem, a uruchomienie produkcji zakładane jest tam w IV kw. 2015 r.

PKN Orlen poinformował, iż trwa obecnie proces wyboru wykonawcy na budowę elektrociepłowni w Płocku w formule "pod klucz". "Na tym etapie przygotowywany jest projekt budowlany bloku, zakończono też uzgodnienia z PSE dotyczące umowy przyłączeniowej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" - podała spółka.

Według płockiego koncernu, ostateczna decyzja o realizacji inwestycji zostanie podjęta po wynikach analizy opłacalności projektu jeszcze w 2014 r.

PKN Orlen podał, że za pośrednictwem swej spółki celowej Orlen Upstream realizuje obecnie 11 odwiert poszukiwawczy w gminie Mełgiew, na terenie powiatu świdnickiego. Spółka podkreśliła jednocześnie, że w przypadku pozytywnych wyników analiz próbek skał z otworu Lublin-OU1, "wykonany zostanie krótki test produkcyjny". "Jego analiza wraz z interpretacją zgromadzonych danych geologicznych umożliwi zaplanowanie dalszych działań mających na celu dokumentację potencjalnego złoża" - wyjaśnił płocki koncern.

Według PKN Orlen, w drugiej połowie roku Orlen Upstream zamierza wykonać także kolejny horyzontalny odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w miejscowości Nowy Stręczyn, a w III kwartale planowane jest wielostopniowe szczelinowanie hydrauliczne poziomego odcinka otworu Stoczek-OU1K.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.